Świętokrzyskie – gołoborza i torfowiska, wąwozy lessowe i stepowe równiny, dzikie ostępy puszczańskie i rozległe pola – mało jest w Polsce regionów tak niezwykle zróżnicowanych przyrodniczoi krajobrazowo. Bogactwo przyrody, choć od wieków czerpał z niego pełnymi garściami człowiek, wciąż jest zdumiewające. Dziś o zachowanie tego wspaniałego dziedzictwa doskonale się zatroszczono – aż 62% powierzchni województwa świętokrzyskiego to obszary objęte różnymi formami ochrony przyrody, najwięcej w całym kraju! Jedną z przyczyn tego zróżnicowania i bogactwa jest skomplikowana budowa geologiczna regionu. To także za jej sprawą przez długie wieki od prastarych kopalń krzemienia pasiastego aż po współczesne kamieniołomy – Góry Świętokrzyskie i ich okolice miały ogromne znaczenie gospodarcze.
Świadectwem bogatej budowy geologicznej są licznie atrakcje odwiedzane przez turystów jaskinie, wychodnie skalne, nieczynne kamieniołomy czy gołoborza. Obiekty te tworzą samochodową trasę turystyczną oznakowaną brązowymi tablicami drogowymi. Przy obiektach znajdują się także tablice z opisami w językach polskim i angielskim.
Podróż szlakiem to gwarancja przeżycia niezapomnianej przygody. Swoje miejsce odnajdą tu zarówno dla dzieci, jak i dorośli. Na szlaku na najmłodszych czeka m.in. wizyta w JuraParku w Bałtowie oraz wycieczka korytarzami neolitycznych kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie „Zachełmie” lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr na Kadzielni. Dla jednych i drugich niezwykłą atrakcją jest nowoczesne Centrum Geoedukacji przy rezerwacie „Wietrznia” w Kielcach, w którym można odbyć multimedialną „Podróż do wnętrza Ziemi” kapsułą 5D. Dopełnienie zwiedzania szlaku stanowi zaś możliwość poznania urokliwych skałek i jaskiń w okolicach Chęcin.