Rezerwat Gagaty Sołtykowskie

, Gagaty Sołtykowskie
51°08'45"N 20°39'45"E (51.1461, 20.662617)

Dziś teren dawnej kopalni glin, z szarymi ścianami wyrobiska, hałdami i zwaliskami  przywodzi na myśl krajobraz rodem z Księżyca. Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, że utrwaliły się tutaj ślady mrożącej krew w żyłach historii sprzed 200 milionów lat.

Spacer do rezerwatu może dla wielu okazać się prawdziwym zaskoczeniem. Ścieżki i pomosty wijące się wśród podmokłych terenów prowadzą do miejsca, gdzie w ścianach i dnie dawnej kopalni glin ceramicznych odsłaniają się skały jurajskie.

W pokładach iłów znaleziono pierwszy skarb - gagat. To nazywana czarnym bursztynem rzadka odmiana węgla brunatnego, którą szczególnie cenią sobie jubilerzy.

Ze względu na swoją głęboką, czarną barwę biżuteria z gagatem stała się symbolem żałoby narodowej po klęskach powstań narodowych w XIX stuleciu. Sam gagat dziś już nie występuje na powierzchni rezerwatu. Mimo to rozpala on wyobraźnię poszukiwaczy ciekawostek geologicznych, którzy odwiedzają to miejsce.

Naukowcy znaleźli w Gagatach także kulistą skamieniałość (którą zinterpretowano jako gniazdo z jajami dinozaurów) oraz szczątki kopalnych roślin - przede wszystkim paproci i drzew. Najcenniejszym znaleziskiem są jednak inne świadectwa jurajskiego życia.

W odsłoniętych tu piaskowcach utrwaliły się bowiem tropy dinozaurów sprzed 200 milionów lat. Na podstawie układu tropów z tego rezerwatu paleontolodzy dowiedzieli się wiele o życiu tych prehistorycznych zwierząt.

Dzięki znalezisku z gagatów naukowcy po raz pierwszy potwierdzili, że zauropody, a więc jurajscy roślinożercy, prowadziły stadny tryb życia.

Co więcej, dinozaury mogły padać ofiarą drapieżników, o czym według niektórych naukowców świadczą tropy utrwalone w skale, którą dziś zobaczysz pod drewnianą wiatą. Możliwe, że jest to utrwalona scena prehistorycznego polowania. Jaki był jego wynik? Tego pewnie już się nie dowiemy. 

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...