Rezerwat Kamień Michniowski

50°59'54"N 20°52'06"E (50.998417, 20.868583)

W rezerwacie ukrytym wśród lasów porastających pasmo Sieradowickie znajdziesz przykłady wszystkich skarbów, jakie natura stworzyła w Górach Świętokrzyskich.

Po pierwsze - las. Szczególnie piękny jesienią, gdy liście złocą się na rosnących tu bukach, tworząc kontrast do świeżej zieleni jodeł i sosen. A jeśli wędrujesz tędy wiosną i latem, z pewnością zauważysz bogactwo gatunków roślin występujących w runie leśnym. Bystre oko botanika dostrzeże tu gajowca żółtego czy konwalijkę dwulistną.

Po drugie - przyroda nieożywiona, a dokładniej grupa kilkunastu skałek, która ciągnie się na długości ok. 200 metrów. Piaskowiec przybrał tu ciekawe formy urwisk, ambon, występów i progów. Pod jedną z ambon utworzyła się największa w regionie świętokrzyskim jaskinia, do której powstania nie przyczyniły się zjawiska krasowe. Jej nazwa, Jaskinia Ponurego, nawiązuje do czasów II wojny światowej, kiedy to mieli się tu kryć partyzanci ze zgrupowania Jana Ponurego “Piwnika”.

Według lokalnych tradycji, w miejscu tym mieli szukać schronienia także XIX-wieczni powstańcy styczniowi. Pod największą grupą skałek znajdziesz bloki skalne imponujących rozmiarów. Wiele z nich pokrywają dywany z mchu, porostów i paproci. Wszystko to sprawia, że Kamień Michniowski szczególnie docenią nie tylko miłośnicy przyrody, ale też poszukiwacze niezwykłych plenerów.

Warto wiedzieć Pamiętaj, że Jaskinia Ponurego nie jest udostępniona do zwiedzania, a prowadzący do niej otwór dość szybko się zwęża. Zachowaj zatem szczególną ostrożność.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...