Gdzie leży Piekło i Niebo? Niedaleko Sielpi - popularnej miejscowości wypoczynkowej w województwie świętokrzyskim. Między tymi dwiema wioskami znajduje się niezwykły pomnik przyrody. W jego powstanie, według legendy, zaangażowane były diabelskie moce.
W głębi sosnowego lasu na odcinku 100 metrów skrywa się zgrupowanie skał piaskowca jurajskiego, który, zdaniem geologów, powstał 200-150 milionów lat temu. Później skałki formowały (i nadal formują) siły przyrody - woda, słońce i wiatr.
Takie jest zdanie naukowców.
Ale, jak na prawdziwe piekło przystało, o powstaniu tego miejsca krąży wiele legend i opowieści. Według jednej z nich te formacje skalne to nic innego jak… niedokończone dzieło jednego z diabłów, który miał tylko jedną noc, by wybudować sobie piekło.
Oczywiście zadanie to przerosło jego możliwości. Nim zapiał kur, zdążył jedynie wznieść bramę i fragmenty murów. Niedokończone do dziś piekło, całkowicie dziś niegroźne, przyciąga turystów i plażowiczów stacjonujących w Sielpi.
Warto wiedzieć
Czy słyszałeś o podróżowaniu w duchu leave no trace? Pod zgrabną anglojęzyczną nazwa kryje się prosta zasada - zwiedzaj tak, by nie pozostawić po sobie żadnego śladu.
Po zwiedzeniu pomniku przyrody pamiętaj, by zabrać ze sobą wszystko, co zabrałeś w drogę do Piekła.