Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego Ślichowice

ul. Kazimierza Wielkiego , 25-633 Kielce
50°53'10"N 20°35'20"E (50.886117, 20.5891)

Czy w środku zwykłego osiedla może znajdować się obiekt, który fascynuje badaczy historii Ziemi z całego świata? Jest to możliwe w Kielcach, mieście 5 rezerwatów geologicznych.

Wyrobiska dawnych kamieniołomów to jedno z cenniejszych stanowisk na mapie Geoparku Świętokrzyskiego wpisanego na prestiżową listę Sieci Globalnych Geoparków UNESCO. Na terenie obecnego rezerwatu eksploatację kamienia prowadzono już w okresie międzywojennym, a działalności górniczej zaprzestano w 1970 roku.

Dawni górnicy pozostawili po sobie mocno przekształcony krajobraz z dwoma kamieniołomami oddzielonymi tak zwaną grzędą skalną od długości około 130 metrów. Największym skarbem rezerwatu jest tak zwany fałd obalony. Jak na dłoni widać tutaj, że pierwotnie poziome warstwy skalne zmieniły swoje położenie pod wpływem sił tektonicznych.

Skały to jednak nie wszystko. Warto wspomnieć o występujących tu minerałach. W południowej ścianie kamieniołomu widoczne są żyły kalcytu. Podczas badań geolodzy znaleźli tu także niewielkie ilości… złota. Powstało ono na skutek ciekawych procesów hydrotermalnych. A gdzie znajduje się znalezione tu złoto? Stanowi jeden z eksponatów Muzeum Geologicznego we Wrocławiu.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...