Na co masz dziś ochotę? Na koncert w jednym z najpiękniejszych polskich amfiteatrów? Przechadzkę podziemnymi korytarzami jaskiń w centrum miasta? A może ekstremalny zjazd na linie zawieszonej 40 metrów nad ziemią? To wszystko jest możliwe w jednym miejscu - Kadzielni w Kielcach. Kadzielnia (295 m n.p.m.) dała nazwę całemu Pasmu Kadzielniańskiemu, na którym leżą Kielce.
Ale skąd właściwie wzięła się nazwa samej Kadzielni? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy twierdzą, że nazwa wywodzi się od porastających wzgórze wonnych ziół, których w pobliskiej kolegiacie używano jako kadzideł. Inni, że tereny te dzierżawił Kadzielnik, czyli kościelny.
Pewnym jest to, że szybko odkryto złoża wapienia, który wydobywano tu już w XVIII stuleciu. Wapień z Kadzielni wykorzystywano przy budowie dróg, hutnictwie czy odbudowie miasta po pożarze w 1800 r. To właśnie górnictwo nadało Kadzielni obecny kształt i odkryło przed nami prawdziwą wartość tego miejsca - unikalny profil wapieni liczących sobie 380 milionów lat.
Już w 1962 ochroną objęto leżący w centrum wyrobiska ostaniec skalny, nazywany skałką geologów. Spokojnie, nie musisz być ekspertem w dziedzinie geologii, by docenić piękno i wartość tego miejsca. Zatrzymaj się tu na dłużej. Opuść na chwilę szlak i rusz na spacer ścieżkami wokół skałki geologów w dolnej części dawnego wyrobiska. Na swojej drodze spotkasz też schody, którymi bezpiecznie dotrzesz na samą górę kamieniołomu, gdzie czekają na Ciebie punkty widokowe.
Przy alejkach spacerowych stoją tablice informacyjne, z których dowiesz się, że spacer na Kadzielni jest jak czytanie z otwartej księgi ziemi. Tak, jak strona po stronie poznajesz fabułę książki, tak tutaj, warstwa po warstwie, odkrywasz dzieje ziemi nawet sprzed 380 milionów lat. Wtedy to fragment skorupy ziemskiej, na której rozciągają się dzisiejsze Góry Świętokrzyskie i Kielce położony był w pobliżu równika.
Zalewało go płytkie, ciepłe tropikalne morze. Taki „tropikalny” klimat dał idealne warunki do życia licznym organizmom. Ich skamieniałości możesz dziś odnaleźć w jasnych, masywnych kadzielniańskich wapieniach budujących Skałkę Geologów oraz wschodnią część kamieniołomu. Paleontolodzy, czyli badacze dawnego życia na ziemi, odnaleźli tu ślady między innymi gąbek, koralowców, liliowców, ramieniorogów i ślimaków. Wiele gatunków prehistorycznych zwierząt odkryto tu po raz pierwszy.
W skałach budujących Kadzielnię odkryto aż 25 jaskiń i schronisk. Znaczna część z nich nie jest udostępniona turystom. Ale 3 z nich - Jaskinię Odkrywców, Prochownię i Szczelinę - możesz (po wcześniejszej rezerwacji) bezpiecznie zwiedzić wędrując pod opieką przewodnika trasą o długości ok. 140 metrów.
Jeśli od wąskich korytarzy jaskini wolisz przestrzeń - na Kadzielni znajdziesz coś dla siebie. Tuż obok charakterystycznego pomnika na szczycie wzgórza znajduje się górna stacja tyrolki. Podczas swobodnego zjazdu na linie zobaczysz Kadzielnię z zupełnie nowej perspektywy. Park linowy Kadzielnia oferuje trzy zjazdy z przepięciami i spacer mostem linowym zawieszonym wśród korony drzew. Wszystko to z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa i pełną asekuracją.
Z punktów widokowych na wschodniej ścianie wyrobiska doskonale widać wkomponowany w skały amfiteatr. To jedna z najpiękniej położonych scen z widownią na 5500 miejsc, a otaczające obiekt skały dostarczają niezapomnianych wrażeń akustycznych. Warto wiedzieć Pamiętaj, że Skałka Geologów (charakterystyczny ostaniec skalny w centrum wyrobiska) to chroniony rezerwat przyrody. Nie prowadzą tam ani szlaki, ani ścieżki edukacyjne. W trosce o przyrodę i własne bezpieczeństwo, skałkę geologów podziwiaj z wyznaczonych alejek i punktów widokowych. Zwiedzając Kielce warto skorzystać z aplikacji przygotowanej przez Geonaturę Kielce. To świetnie przygotowany mobilny przewodnik po kieleckich rezerwatach.