Oko wytrawnego turysty, który zawita na Górę Dobrzeszowską, z pewnością zauważy, że krajobraz tego rezerwatu przyrody nie był kształtowany wyłącznie przez matkę naturę…
Zalesione wzniesienie Góry Dobrzeszowskiej (368 m n.p.m.) wyraźnie góruje nad okolicą. Być może właśnie szczególny wygląd Dobrzeszowskiej skłonił miejscową ludność, by przed wiekami otoczyć najbardziej płaski fragment szczytu góry potrójnym pierścieniem kamiennych wałów? Prowadzący tu badania archeolodzy przypuszczają, że Góra Dobrzeszowska była jednym z kilku (obok Łyśca czy Góry Grodowej) miejsc pogańskiego kultu religijnego.
Niektórzy badacze uważają, że konstrukcje z lokalnego piaskowca powstały już w VIII lub IX stuleciu. Budowniczowie zadbali o odpowiedni system wejść i komunikacji wewnątrz obiektu - pomyślano o przejściach, bramie, a nawet schodach. Odkryto tu ślady palenia ognisk oraz specjalnie obrobione kamienne bloki, które uznawane są za ołtarz. Oprócz działającej na wyobraźnie historii, Góra Dobrzeszowska zachwyca bogactwem przyrody. W rezerwacie chroniony jest las, który zbliżony jest do naturalnego fragmentu lasów świętokrzyskich. Spotkamy tu okazy jodły, buka czy dębu, które mają już nawet 140 lat.
Warto odwiedzić Górę Dobrzeszowską wiosną, kiedy to kwitną rzadkie (i pamiętaj, że w przypadku niektórych gatunków również chronione) rośliny: czosnek niedźwiedzi, konwalia majowa czy przylaszczka pospolita.
Warto wiedzieć Góra Dobrzeszowska zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich. To odznaka ustanowiona przez Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach. Chcesz dołączyć do grona turystów, którzy dokładnie zwiedzili świętokrzyskie szlaki? Przed najbliższa wyprawą na szlak nie zapomnij książeczki, w której potwierdzisz zdobycie szczytów.