Rezerwat Piekło Szkuckie

, Piekło Szkuckie
51°06'26"N 20°08'14"E (51.10725, 20.137317)

Każde piekło, które spotkasz na świętokrzyskim szlaku jest niepowtarzalne - formy skalne reprezentują różne okresy dziejów naszej planety.

W piekiełku obok Szkucina możesz przyjrzeć się skałkom, które budują zlepieńce powstałe w dolnej jurze, a zatem przed 150 milionami lat. Rezerwat obejmuje stok i płaski szczyt niewielkiego wzgórza. Znajdziesz tu skałki, które ciągną się na długości 200 metrów. Przybierają one różnorodne kształty - stołów, progów, czy ambon. Spacerując wśród skałek, zwróć uwagę na ich powierzchnię, którą tworzą ciekawe listwy, bruzdy i guzy otoczaków.

Na to, jak wyglądają one obecnie wpływ miało wietrzenie miękkiego materiału, z którego są zbudowane. Swój udział miała też grawitacja, która przyspieszyła rozpad struktury wzniesienia. Warto wiedzieć, że na terenie rezerwatu speleolodzy odkryli "Schronisko w zlepieńcach", czyli krótką, 5-metrową jaskinię.

Pamiętaj jednak, że nie jest ona udostępniona dla turystów. Choć przyroda nieożywiona to główny powód, dla którego utworzono tu rezerwat, to nie tylko ona tworzy niezwykły klimat piekiełka. Nad porośniętymi mchami i paprociami skałkami górują dęby i sosny, wśród których znajdziesz kilkanaście pomnikowych okazów. Niektóre z nich mają aż 160 lat.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...