Karczówka nieco wyróżnia się spośród kieleckich rezerwatów. Pozostałe 4 to rezerwaty geologiczne, ten jest rezerwatem krajobrazowym.
Karczówka (336 m n.p.m.) to wzniesienie w paśmie Wzgórz Kadzielniańskich. Porasta je las sosnowy. Możesz tu znaleźć drzewa, które mają już ponad 200 lat. Obecnie to popularne wśród Kielczan miejsce do spacerów i wypoczynku.
Nie brakuje też wiernych zmierzających do klasztoru. Dawniej jednak wzgórze to stanowiło teren górniczy. Teren ten przez kilka stuleci był miejscem pracy gwarków, czyli dawnych górników, którzy poszukiwali tu cennych kruszców, przede wszystkim galeny. Ślady ich działalności są doskonale widoczne w terenie. Wędrując rozpoczynającą się tu ścieżką edukacyjną zobaczysz leje, zapadliska, wąwozy w miejscu szpar górniczych oraz hałdy.
Elementem krajobrazu, który nieodłącznie kojarzy się z Karczówką jest XVII-wieczny klasztor. Powstał on z inicjatywy biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego w podzięce za ocalenie Kielc od zarazy, która wtedy toczyła Polskę.
Historia klasztoru tłumaczy wezwanie, pod którym jest tutejszy kościół. Karol Boromeusz, który jako biskup Mediolanu osobiście udzielał pomocy cierpiącym z powodu zarazy mieszkańcom.
Dziś zwiedzić można klasztorny dziedziniec oraz kościół. W kaplicy świętej Barbary znajdziesz pomnik patronki górników wykonany z jednego samorodka galeny. Według legendy znalazł go miejscowy gwarek, Hilary Mala, który po wielu górniczych niepowodzeniach otrzymał od anioła informację o tym ukrytym pod ziemią skarbie.