Śladami zabytków techniki cz. 3

dystans (km) wysokość m n.p.m.
rowerowy, niebieski
64,9 km
↗ 340 m
↘ 420 m
A Skarżysko-Kamienna MCK
B Ostrowiec Świętokrzyski ul. Kolejowa

Tereny zajmowane przez obecne województwo świętokrzyskie posiadają wielowiekowe tradycje przemysłowe. Przez kolejne stulecia funkcjonowało tu wiele zakładów hutniczych i metalurgicznych, gdzie rzeka wprawiała swymi wodami w ruch koło, napędzające cały mechanizm kuźni – miechy i młot. Tak powstał Staropolski Okręg Przemysłowy, którego największy rozwój datuje się na pierwszą połowę XIX wieku. Był on związany z działalnością Stanisława Staszica. Według jego koncepcji  wzdłuż rzeki Kamiennej i jej dopływów miały zostać wybudowane duże zakłady przemysłowe tworzące „Zakład Ciągłych Fabryk Żelaza nad Kamienną”. W Zagłębiu Staropolskim powstało wówczas wiele nowych pieców, fryszerek oraz walcowni.

Z czasem na skutek decyzji politycznych, rozwoju nowych technologii wytopu żelaza a także konkurencji ze strony Zagłębia Dąbrowskiego, nastąpił powolny upadek zakładów zlokalizowanych na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

Do dnia dzisiejszego udało się zachować wiele pozostałości dawnych zakładów przemysłowych, z których część została udostępniona dla zwiedzających w formie Muzealnej.

Szlak poprowadzony został głównie drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu kołowego. Z wyłączeniem jednego podjazdu pomiędzy Kałkowa prowadzi terenem o niewielkiej różnicy wzniesień. Niemniej jednak dla osób obdarzonych mniejszą kondycją fizyczną szlak lepiej pokonywać w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego. Pokonuje się wówczas mniejsza różnicę poziomów.

Kilometraż [wg. ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku]

Skarżysko-Kamienna Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego – Tama na zalewie w Wąchocku  12,7 km – Dworzec kolejowy Starachowicach 17,8 km – Stacja PKP w Brodach 36,2 – Sanktuarium w Kałkowie-Godowie 44,6 km – Tama na zalewie Wióry 46,3 km – Przepust wodny w Dołach Biskupich 49 km – Ruiny Walcowni w Nietulisku 51,6 km – Kościół św. Stanisława w Kunowie 55,7 km – Ostrowiec Świętokrzyski ul. Kolejowa 64,8 km

Opis początku i końca szlaku

Z uwagi na fakt, że opisywany szlak stanowi fragment dłuższego ciągu rowerowego nie ma on zaznaczonego początku i końca szlaku. Za początek odcinka szlaku w Skarżysku-Kamiennej można przyjąć  skrzyżowanie Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego z ul. 11 listopada. Natomiast odcinek szlaku kończy się w okolicach ul. Kolejowej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Sposób oznakowania szlaku

Szlak w miejscach, gdzie pojawia się oznakowanie został oznakowany zgodnie z Instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK tj. na białym podkładzie symbol roweru i znak prowadzący w kolorze odpowiadającym szlakowi (niebieski).

Nawierzchnia

Droga asfaltowa – 57,3km/89%
Droga brukowa – 4km/6%
Droga szutrowa – 2,25km/3,5%
Droga gruntowa polna – 1km/1,5%
Droga betonowa – 0,25km/0,5%
W Starachowicach oraz Ostrowcu Świętokrzyskim kilka odcinków szlaku zamiast drogami asfaltowymi można pokonać biegnącą obok ścieżką rowerową.

Administrator szlaku

Odcinek Skarżysko-Kamienna – Wąchock
Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej

Odcinek Wąchock – Kałków-Godów
Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach   

Odcinek Kałków-Godów – Ostrowiec Świętokrzyski
Centrum Historyczno-Turystyczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
(wcześniej Oddział PTTK im. Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim)

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...