Muzeum Przyrody i Techniki “Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach

ul. Wielkopiecowa 1, 27-200 Starachowice
51°02'55"N 21°03'59"E (51.04887, 21.0666)

Niewiele jest muzeów, które w swoich wnętrzach prezentowałyby spójnie dwa tak zdawałoby się odległe od siebie tematy - świat przyrody i świat techniki.

Wizyta w starachowickim Muzeum przekona Cię, że te dwa światy: świat  przyrody i techniki są, wbrew pozorom, niezwykle bliskie sobie. To przecież naturalna siła rzeki Kamiennej dała początek zakładom wielkopiecowym, które dziś zmieniono w to niezwykłe “muzeum bez murów”.

Dzięki wizycie w Ekomuzeum poznasz XIX-wieczną myśl techniczną. Najcenniejszym obiektem jest niewátpliwie wielki piec z 1899 roku z doskonale zachowanym ciągiem technologicznym - torowiskiem i wieżą, która dostarczała materiały niezbędne do wytopu surówki. Sprężone powietrze dostarczała jedna z największych na świecie maszyna parowa.

Pamiętaj, że historia produkcji żelaza w Świętokrzyskiem sięga znacznie dalej niż XIX stulecie - tradycje hutnicze na tych ziemiach mają bowiem już 2000 lat. O tym, jak wyglądały pierwsze piece (tak zwane dymarki), przekonasz się odwiedzając Archeopark - rekonstrukcję osady z początku naszej ery.

Ekspozycja przypomina też o motoryzacyjnej historii Starachowic. Znajdziesz tu samochody produkowane przez byłą Fabrykę Samochodów Ciężarowych. Miłośnicy motoryzacji z pewnością rozpoznają uczestnika słynnego rajdu Paryż - Dakar: Stara 266R oraz odtworzonepapamobile, czyli auto powstałe na potrzeby I pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r.

O tym, jak wyglądał świat przed milionami lat, a dokładnie w okresie permu, triasu i jury, dowiesz się z realistycznej wystawy paleontologicznej. Zobaczysz tu nie tylko oryginalne tropy prehistorycznych zwierząt, lecz również ich realistyczne modele wykonane z naukową dokładnością i artystyczną precyzją.

Całości dopełniają foto panoramy, które przedstawiają, jak mógł wyglądać świat, w którym żyły prehistoryczne zwierzęta. Usłyszysz też dźwięki, które mogły wypełniać przestrzeń przed milionami lat.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...