Klasztor Cystersów w Wąchocku

ul. Kościelna 14, 27-215 Wąchock
51°04'31"N 21°00'53"E (51.075383, 21.01485)

Zwiedzanie pomników historii to niezwykłe przeżycie. Obiekty te zdają się płynąć niewzruszone przez burzliwe dzieje Polski. Nie inaczej jest w przypadku wąchockiego opactwa.

Miejsce to, dzięki doskonale zachowanym wnętrzom, doskonale oddaje klimat średniowiecznego klasztoru. Cystersów w 1179 r. sprowadził tu z Francji biskup krakowski Gedeon. To właśnie zakonnicy odpowiedzialni są za znaczący rozwój gospodarczy okolicy - hodowali zwierzęta, uprawiali rolę, posiadali młyny, zakłady górnicze i hutnicze. To także świetny przykład na to, w jaki sposób ideę piękna rozumieli cystersi. W ogromnym skrócie określa je powiedzenie "w prostocie siła". I takie właśnie są pamiętające czasy pierwszych mieszkańców fragmenty klasztoru. Niezwykle proste, nawet surowe, a przez to niezwykle harmonijne i piękne.

Wkraczając na teren Wąchockiego opactwa zwróć uwagę na wygląd zewnętrzny kościoła. Jedyną ozdobą zdają się być dwa kolory piaskowca - żółty i czerwony. Kamienne ciosy układają się w pasy zdobiące świątynię. We wnętrzu znajdziemy jedne z pierwszych na ziemiach polskich sklepienia krzyżowo-żebrowe, które świadczą o tym, że średniowieczni cystersi cenili sobie postęp - także w architekturze. Prawdziwym skarbem jest niewątpliwie kapitularz. To miejsce zebrań zakonników idealnie zachowało się do naszych czasów. Tutaj sklepienie (również krzyżowo-żebrowe) wspiera się na kolumnach. Światło wpada przez niewielką, lecz misternie wykonaną rozetę oraz okienka przy wejściu.

Klasztor to także miejsce, w którym żywa jest pamięć o burzliwej historii Polski. Wędrując krużgankami znajdziesz kryptę grobową Jana Ponurego "Piwnika" - dowódcy partyzanckich oddziałów AK w Górach Świętokrzyskich. Zakonnicy prowadzą też wystawę poświęconą walce Polski o niepodległość. Ciekawostką jest tu bogaty zbiór rękopisów - możesz tu zobaczyć, jakim charakterem pisma mogli pochwalić się Jan III Sobieski, Maria Konopnicka czy Adam Mickiewicz.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...