Wąchock

Miasteczko koło Starachowic słynące nie tylko z dowcipów o sołtysie, ale przede wszystkim z opactwa cystersów sprowadzonych tu w 1179 roku z burgundzkiego opactwa Morimond.

Cystersi z Wąchocka przyczynili się do rozwoju przemysłu nad Kamienną, zakładając kopalnie i zakłady metalowe w Bzinie, Mostkach, Parszowie, Wąchocku i Starachowicach. Miasteczko Wąchock i klasztor kilkakrotnie były niszczone przez pożary i najazdy obcych wojsk, m.in. w latach 1259–1260 przez Tatarów, w czasie potopu szwedzkiego i w 1657 przez wojska Jerzego Rakoczego.

Do najcenniejszych zabytków miasta należą późnoromański kościół klasztorny, zbudowany na planie krzyża łacińskiego z dwubarwnych ciosów kamiennych, w krużgankach, którego znajduje się krypta grobowa majora Jana Piwnika „Ponurego” – legendarnego dowódcy Świętokrzyskich Zgrupowań AK, dworek z XIX w., w którym swoją główną kwaterę miał Marian Langiewicz czy też pałac Schoenberga, na terenie którego znajdują się pozostałości zakładu metalowego, młyna wodnego oraz kamienicy.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...