W miejscu, w którym dawni mistrzowie browarnictwa tworzyli złoty trunek, dziś tworzona jest sztuka na najwyższym poziomie. Świadczące o bogatej tradycji przemysłowej Ostrowca ceglane mury tworzą przestrzeń do tworzenia i chłonięcia sztuki i kultury.
Browar wzniesiono tu w 1908 roku. W okresie międzywojennym wytwarzano tu około 50 tys. hektolitrów różnych napojów, przede wszystkim jasnego i ciemnego piwa. W czasie II wojny światowej kontynuowano produkcję na potrzeby Niemców.
Tragicznie zapisał się w historii browaru 30 września 1942 roku, kiedy to na rynku hitlerowcy dokonali egzekucji na Stanisławie Saskim. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono, a w latach 70. nastąpiła likwidacja ostrowieckiego browaru. Od tego momentu zaczęła się degradacja obiektu. W jednym z 8 budynków funkcjonował klub "Kazaczok" dla radzieckich budowniczych Huty Ostrowiec. Od lat 80. XX wieku budynek pełni funkcje kulturalne.
Dziś można śmiało powiedzieć, że budynek browaru nie tylko odzyskał dawny blask, lecz otrzymał drugą, bardziej kulturalną duszę. Nim na stałe przeprowadziły się tu 3 instytucje - Miejskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Biuro Wystaw Artystycznych przez ponad 2 lata niemal każdy fragment browaru, cegła po cegle, został przywrócony do czasów świetności. Dziś efekt tej tytanicznej pracy można podziwiać zwłaszcza wieczorem, gdy profesjonalne zaprojektowane oświetlenie budynku wydobywa z niego niezwykły klimat. Jeśli masz chwilę, sprawdź, co będzie działo się w browarze, kiedy będziesz zwiedzać miasto. A jeśli akurat trafisz na sezon "ogórkowy", usiądź przy kawie i ciastku w klimatycznej kawiarni.
Miejsce znajduje się na szlakach
Ostrowiec Świętokrzyski PKS - Krzemionki
13,0 km
3:30 h
Śladami zabytków techniki cz. 3
64,9 km
Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki
Szlak im. Mariana Raciborskiego
24,7 km
Szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza
161 km