Okazała siedziba ostrowieckiego Muzeum - pałac rodziny Wielopolskich - znajduje się w Częstocicach - dziś jednym z osiedli Ostrowca Świętokrzyskiego, a dawniej samodzielnej wsi i osady fabrycznej przy najstarszej w Królestwie Polskim cukrowni.
Same Częstocice (jak i pozostałe dobra ostrowieckie) często zmieniały swoich właścicieli. Budowę pałacu zlecił kupiec i bankier, Antoni Edward Fraenkel. Budowla miała pierwotnie powstać w pobliskiej osadzie Klimkiewiczów, jednak ostatecznie jako miejsce jej posadowienia wybrano Częstocice. Wykonanie projektu pałacu zlecono pochodzącemu z rodziny o bogatych architektonicznych tradycjach, Janowi Ludwikowi Marconiemu.
Prace rozpoczęto w latach 70. XIX stulecia i były kontynuowane aż do 1899 roku.
No dobrze, ale dlaczego pałac kojarzony jest przede wszystkim z rodziną Wielopolskich? Otóż kolejny właściciel dóbr ostrowieckich, Władysław Laski, przeznaczył Częstocice na wiano dla swej córki Marii. Ta z kolei poślubiła w 1886 właśnie hrabiego Zygmunta Wielopolskiego.
Od tej pory Częstocice stały się centrum administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym jednej z linii rodziny Wielopolskich. Warto wspomnieć, że w latach 20. XX wieku częstocicki pałac odwiedził m.in. przebywający w okolicy Charles de Gaulle.
Po śmierci Zygmunta Maria sprzedała pałac wraz z parkiem Zakładom Ostrowieckim. Od tego czasu w pałacu mieścił się hotel, mieszkania, a w czasie II wojny światowej - szpital polowy. Po wojnie działały tu szkoły, a w końcu - od lat 60. XX wieku - Muzeum.
Wnętrza pałacowe goszczą ciekawą wystawę. Wizyta w dziale sztuki i rzemiosła artystycznego to podróż po historii słynnej ćmielowskiej porcelany (znajduje się tu jedna z największych w Polsce kolekcji). Na własne oczy zobaczysz ewolucję, jaką z biegiem lat przeszła produkcja porcelany - od skromnie dekorowanych dzieł o grubych ściankach, po misterne serwisy, filiżanki i figurki z dwudziestolecia międzywojennego.
W dziale historii przyjrzysz się eksponatom, które dokumentują dzieje ziemi ostrowieckiej od XVI stulecia. Miłośnicy ciekawostek z przeszłości odnajdą tu kolekcję broni (białej i palnej), numizmaty, dawną prasę, pocztówki, stare fotografie czy mapy.
Miejsce znajduje się na szlakach
Śladami zabytków techniki cz. 3
64,9 km
Szlak im. Mariana Raciborskiego
24,7 km
Szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza
161 km
Wokół Ostrowca Świętokrzyskiego im. Stefana Kurpiowskiego
66,5 km