Intrygujące rzeźby świętych, które witają Cię przed kunowską świątynią, bryła kościoła z jasnego piaskowca oraz misternie wykonane ołtarze - wszystko to świadczy o tym, że kamień stanowił ważny element w historii Kunowa.
Miejscowość od średniowiecza do XVIII stulecia pozostawała własnością biskupów krakowskich. Od XVI wieku Kunów słynął jednak nie jako ośrodek administracji kościelnej, lecz jako istotny ośrodek kamieniarski. W okolicy miejscowości pozyskiwano bloki piaskowca, z którego powstawały zamki, kościoły i rezydencje w całym kraju,
Nic zatem dziwnego, że świątynia w Kunowie zbudowana jest właśnie z piaskowca.Warto pamiętać, że nie jest to pierwsza budowla sakralna w tym miejscu - pierwszy, drewniany kościół nie przetrwał jednak do naszych czasów.
Obecna świątynia powstała w XVII stuleciu. Zwiedzając jej wnętrze zwróć uwagę na ołtarz główny, gdzie znajdziesz obraz nawiązujący kompozycją do “Ukrzyżowania” pędzla Rafaela, oraz na kamienne ołtarze boczne wykonane przez miejscowych mistrzów.