Szlak niezwykle atrakcyjny ze względu na piękne krajobrazy, zlokalizowane wzdłuż trasy zabytki oraz atrakcje turystyczne. W przeważającej większości szlak prowadzi drogami lokalnymi asfaltowymi ale biegnie również po dość dobrych drogach szutrowych przez las stąd zalecanym rowerem na trasę jest min. rower crossowy czy turystyczny.
Początek szlaku czerwonego znajduje się w Szczukowicach w pobliżu przejazdu kolejowego. Stąd, po przecięciu drogi wojewódzkiej nr 786, biegnie na południe w stronę Jaworzni. Po przejechaniu dość monotonnego szutrowego odcinka wzdłuż drogi ekspresowej nr 7 w Szewcach skręca w lewo pod S7 i prowadzi krętymi uliczkami w stronę Czerwonej Góry. Na tym odcinku, zbaczając z trasy, można ewentualnie zobaczyć kamieniołom Szewce, Zygmuntówka lub zwiedzić Jaskinię Raj. Szlak prowadzi do Chęcin – średniowiecznego miasteczka, w którym warto zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Wizytówką miasta jest wznoszący się ponad odrestaurowanym rynkiem Zamek Królewski. Turystów zachwycą obiekty sakralne zlokalizowane przy Ścieżce Mnicha (Klasztory: Franciszkanów i Sióstr Bernardynek oraz kościół św. Bartłomieja) oraz synagoga czy zabytkowa Kamienica „Niemczówka” z 1570 r. (obecnie mieści również Centrum Informacji Turystycznej). Jednakże najwięcej czasu warto poświęcić na zwiedzanie Zamku Królewskiego, z baszt którego rozciąga się rozległa panorama na okolicę. Ta średniowiecza warownia z przełomu XIII i XIV w. ma bogatą historię. Miała tu przebywać królowa Bona, której duch tzw. Biała Dama do dziś dnia przechadza się po murach zamku. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego zamek w chwili obecnej stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Regionu Świętokrzyskiego. Jest to świetnie zachowana i zabezpieczona ruina na terenie której odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i imprez.
Z Chęcin szlak czerwony prowadzi do Podzamcza, gdzie znajduje się Dwór Starostów Chęcińskich z XVII w. zbudowany na polecenie ówczesnego starosty chęcińskiego Stanisława Branickiego z pięknym ogrodem barokowym w stylu włoskim. Tuż obok jest Centrum Nauki Leonardo da Vinci prezentujące wystawę „Człowiek niezwykła maszyna”, która w atrakcyjny i nowoczesny sposób pokazuje jak działają podstawowe układy ludzkiego ciała. Chcąc zwiedzić te obiekty najlepiej wcześniej zarezerwować bilety i odpowiednią ilość czasu.
Z Podzamcza trasa rowerowa zmierza na zachód i przez Mosty dociera do zalewu w Bolminie, gdzie można odpocząć a w sezonie również coś zjeść.
Dalsza część szlaku czerwonego prowadzi drogami lokalnymi o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. Jadąc nimi można podziwiać piękne krajobrazy, wzniesienia Grząbów Bolmińskich oraz Pasma Chęcińskiego. We wsi Zajączków i Gałęzice napotykamy przystanki Szlaku miejscami pamięci gminy Piekoszów a w Miedziance Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego zlokalizowaną w jednym z budynków pogórniczych, na terenie ostatniej historycznej kopalni rud miedzi z lat 50. XX wieku. Izba prezentuje zbiory geologiczne dotyczące mineralogii złoża miedzi na Miedziance; skały, minerały i skamieniałości pochodzące z regionu świętokrzyskiego, Polski i świata oraz artefakty górnicze i poeksploatacyjne.
Za Miedzianką czerwony szlak rowerowy zmienia swą nawierzchnię i w dużej części prowadzi drogami szutrowymi przez las. Droga taka kończy się w miejscowości Zawada (przy wiacie) i dalej biegnie już asfaltem do Piekoszowa słynącego z Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Otaczany czcią cudowny obraz Matki Bożej Miłosierdzia powstał w 1691 r. i odkąd 21 maja 1705 r. zauważono że Matka Boża na obrazie „płacze” krwawymi łzami, do Piekoszowa zaczęli napływać pielgrzymi. Świątynia, której budowę ukończono pod koniec XIX w. słynie również ze zlokalizowanej obok kościoła Kalwarii Piekoszowskiej i przechowywanych w świątyni relikwiach: św. Maksymiliana Kolbego, św. Joanny Beretta Molli oraz bł. Władysława Bukowińskiego.
Ostatnim ważnym punktem Pętli Chęcińsko-Piekoszowskiej są ruiny Pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim, pałacu zbudowanego w latach 1649-1655 na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Budowla, którą zdobią cztery monumentalne baszty pozostaje w ruinie.
Szlak kończy się w Szczukowicach, dokładnie w miejscu rozpoczęcia.
Kilometraż:
Szczukowice (Green Velo) (0,0km) - Jaworznia (3,0 km) - Szewce (5,9 km) - Czerwona Góra (9,6 km) - Zelejowa (11,4 km) - Chęciny Rynek (13,7 km) - Podzamcze (16,7 km) - Mosty (21,8km) - Zalew Bolmin (26,3 km) - Bolmin (28,0km) - Milechowy (30,0 km) - Zajączków (34,1 km) - Miedzianka (37,6 km) - Bławatków (39,0km) - Gałęzice (42,3 km) - Zawada (46,7km) - Łaziska (50,0km) - Piekoszów (51,2 km) - Podzamcze Piekoszowskie (53,5 km) - Szczukowice (Green Velo) (56,7 km)
Nawierzchnia:
Droga asfaltowa – 46,4 km/81,9 %
Droga gruntowa leśna – 0,95 km/1,7 %
Droga gruntowa polna - 0,5 km/0,9%
Droga szutrowa – 4,5 km/ 7,9 %
Droga dla rowerów - 4 km/7 %
Droga brukowana - 0,35km / 0,6%
Administrator szlaku:
Starostwo Powiatowe w Kielcach, Wrzosowa 44, 25-211 Kielce
Referat kultury, sportu i turystyki, tel. 41 200 15 19