Coraz więcej turystów zmęczonych poznawaniem tajemnic zamku, przychodzi na chęciński rynek, który w sezonie daje im możliwość odpoczynku wśród zabytkowych kamienic, w jednej z restauracji czy kawiarenek.
Rynek wraz z siecią wąskich klimatycznych uliczek tworzy zabytkowy układ urbanistyczny świadczący o bogatej historii miasta. Oficjalna nazwa placu (plac 2. czerwca) upamiętnia tragiczne wydarzenia z 2 czerwca 1944 r., kiedy to miasto zostało spacyfikowane przez Niemców. Na rynku toczyło się życie handlowe miasta, którego rytm wyznaczały jarmarki - zarówno te organizowane w każdą środę, jak i kilka jarmarków dorocznych organizowanych w wielkie święta - niedzielę po św. Jadwidze, dzień św. Bartłomieja oraz Zielone Świątki.
Obiektem, który najbardziej rzuca się w oczy jest gmach ratusza. Wiemy, że ratusz istniał w Chęcinach już w XV stuleciu. Obecna budowla ma, oczywiście, znacznie krótszą historię, gdyż wzniesiono go w XIX wieku.
Nad rynkiem góruje bryła wzniesionej na Górze Zamkowej warowni. Ciężko zatem skupić się na otaczających plac kamieniczkach. Warto poświęcić im jednak trochę czasu. Kilka z nich posiada detale, które swą historią sięgają nawet średniowiecza.