Pierwsze historyczne wzmianki o Chęcinach pochodzą z 1275 roku.
Na przełomie XIII i XIV w. na grzbiecie skalistego wzgórza wzniesiono zamek królewski, który stał się z czasem centrum życia politycznego i administracji książęcej. Miasto rozwijało się również dzięki eksploatowanym w okolicy złożom ołowiu, srebra i miedzi.
Obecnie, dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach pracom rewitalizacyjnym, ruiny gotyckiego zamku są głównym punktem na mapie turystycznej Chęcin. W krajobrazie miasta dominują potężne baszty zamkowe, z których można podziwiać piękną panoramę okolicy. Podobno przy sprzyjającej aurze widać wierzchołki polskich Tatr.
Wartymi uwagi w Chęcinach są: gotycki kościół p.w. św. Bartłomieja, zespół klasztorny franciszkanów, renesansowa kamienica „Niemczówka” z 1570 r., synagoga przy ul. Długiej oraz cmentarz żydowski na zboczu Góry Zamkowej.
Wizytówką miasta jest także odrestaurowany rynek, który pochodzi z okresu Wizytówką miasta jest także odrestaurowany rynek, który pochodzi z okresu lokacji miasta, miejsce wielu ciekawych imprez. lokacji miasta, miejsce wielu ciekawych imprez.
Miejsce znajduje się na szlakach
Daleszyce Rynek - Chęciny Dolny Rynek
45,6 km
12:45 h
im. Edmunda Padechowicza
70,2 km
21:30 h
im. Juliusza Brauna
20,8 km
6:30 h
im. Sylwestra Kowalczewskiego
17,6 km
5:30 h
Małogoszcz - Chęciny Dolny Rynek
42,9 km
12:15 h
Pętla Chęcińsko-Piekoszowska
57,2 km