Dookoła Końskich

dystans (km) wysokość m n.p.m.
rowerowy, czerwony
42,5 km
↗ 215 m
↘ 215 m
A Sielpia Zalew
B Sielpia Zalew

Trasa rozpoczyna się i kończy w Sielpi Wielkiej. Jest to największa miejscowość wypoczynkowa w województwie świętokrzyskim, położona wśród rozległych, sosnowych lasów, nad rzeką Czarną. Znajdują się tu: 60-hektarowy zalew z piaszczystą plażą, liczne ośrodki turystyczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz wiele szlaków pieszych i rowerowych. W XIX w. działał tu jeden z największych zakładów przemysłowych Zagłębia Staropolskiego. Obecnie mieści się w nim muzeum techniki metalurgicznej - Muzeum Zagłębia Staropolskiego (obecnie nieczynne). Do dziś zachowało się olbrzymie, metalowe koło napędowe o średnicy 8 m oraz wiele unikatowych maszyn i urządzeń, służących dawniej do wytopu i obróbki żelaza. Sielpia stanowi lokalny węzeł szlaków turystycznych i rowerowych, doskonały punkt wypadowy na okolicę.

Szlak z Sielpi biegnie na wschód, lasami w górę rzeki Krasnej. Dociera do Piekła. Taką nazwę nosi ta ukryta wśród lasów miejscowość. Po sąsiedzku, niecałe 2 kilometry dalej (ale nie na szlaku) leży zaś wieś Niebo. Ale trasa prowadzi dalej w lasy, siedem kilometrów prostą jak strzała drogą do szosy krajowej nr 42, gdzie zakręca na Końskie. Po nieco ponad kilometrze dociera do wsi Piła, gdzie znowu zagłębia się w lasy koneckie. Dociera do Starej Kuźnicy - kolejnej, ukrytej w lasach wsi, w której zachował się niezwykły zabytek techniki - stara kuźnia wodna z XIX wieku (Muzeum oddalone od szlaku ok. 300m). Kowal Adam Niewęgłowski, który pracował w tej kuźni, uratował życie wielu Żydom, członkom polskiego ruchu oporu i zbiegłym jeńcom radzieckim. Obiekt można zwiedzać, a w latach wojny ukrywał się w nim jeden z najbardziej bohaterskich członków polskiego ruchu oporu czasów okupacji, dr Jacek Wilczur. Obok kuźni znajduje się niewielki, wykorzystywany rekreacyjnie zalew.  Szlak zakręca, od północy okrążając Końskie, nie wchodzi jednak do miasta. Podmiejskimi wioskami biegnie na zachód, docierając do wsi Modliszewice. Tu znajduje się kolejny, ciekawy obiekt. Są to ruiny obronnego dworu z końca XVI wieku, znajdującego się na wyspie, otoczonej pięknym parkiem. Była to siedziba szlacheckiego rodu Modliszewskich, którą zaprojektował włoski architekt Gucci.

Szlak od Modliszewic biegnie na południe, w tej części prowadząc przez pola uprawne i łąki. Dociera do wsi Stary Kazanów, która istniała już w średniowieczu. Na południowym krańcu wsi zachowało się wzniesienie, które kryje ruiny pałacu, wybudowanego przez ród Kazanowskich w XVI wieku. Był on otoczony fosą i miał charakter obronny. Trasa od tego miejsca biegnie nadal przez pola, zmierzając w miejsce początku wycieczki, do Sielpi.

Atrakcje na szlaku:

  1. Sielpia Wielka - Muzeum Zagłębia Staropolskiego, zalew
  2. Lasy Koneckie
  3. Stara Kuźnica - kuźnia wodna (zabytkowa)
  4. Modliszewice - ruiny dworu obronnego
  5. Stary Kazanów - pozostałości zamku.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi.

 

Kilometraż:

Zalew w Sielpi Wielkiej - Piekło 5,1 km – Linia kolejowa 10,5 km – Piła 13,7 km – Leśniczówka "Stoki" 15,5 km – Gajówka "Stoki" 17,8 km – Stara Kuźnica 19 km – Chełb 20,1 km – Drutarnia 21 km – Czysta 22 km – Młynek 23,5 km – Barycz 24,5 km – Kornica 27,4 km –  Proćwin 29 km – Dwór w Modliszewicach 30,8 km – Sierosławice 32,2 km – Kazanów 34,2 km – Brody 36,7 km – Dziebałtów 39,3 km – Zalew w Sielpi Wielkiej 42,4 km

 

Nawierzchnia:

Droga asfaltowa – 24,58 km/57,97 %

Droga gruntowa leśna – 2,91 km/ 6,86 %

Droga szutrowa – 13,61 km/32 %

Drogi inne (ścieżka rowerowa) – 1,2 km/2,8%

 

Administrator szlaku:

Oddział PTTK w Końskich, ul. Partyzantów 1, 26-200 Końskie

tel. 514 030 401

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...