Zespół pałacowo-parkowy w Końskich

ul. Partyzantów, 26-200 Końskie
51°11'14"N 20°24'51"E (51.18745, 20.414233)

Spacerując klimatycznymi alejkami koneckiego parku poznasz ambitne plany i marzenia dawnych właścicieli miasta, które nigdy nie zostały do końca zrealizowane. W XVIII stuleciu Końskie były własnością Jana Małachowskiego, który pełnił funkcję wysoko postawionego urzędnika: kierował on krakowską kancelarią i dyktował kierunki polityki zagranicznej Królestwa Polskiego jako kanclerz wielki koronny.

W Końskich zaplanowano budowę rezydencji godnej tak wysoko postawionej persony. Na wschód od kościoła miał powstać okazały pałac z korpusem głównym, odchodzącymi od niego galeriami, skrzydłami i dołączonymi do nich pawilonami. Założenia te nie zostały jednak nigdy w pełni zrealizowane - ze wzniosłych planów zrealizowano tylko budowę skrzydeł i pawilonów, które otaczał początkowo niewielki ogród w stylu francuskim.

W XIX wieku kolejny przedstawiciel rodu Małachowskich, Stanisław, sprowadził do Końskich architekta o włoskim rodowodzie - Marię Lanciego. Ten zaprojektował kilka obiektów użytkowych, które do dziś budzą zainteresowanie zwiedzających konecki park. Wśród zachowanych obiektów znajdziesz bowiem między innymi oranżerię w stylu egipskim. Architekt, który nigdy nie był w krainie faraonów, tworząc ten projekt wzorował się na opracowaniach powstałych podczas dostępnych wypraw wojennych Napoleona. Lanci zdecydował też o zmianie stylu parku na angielski nadając mu bardziej romantyczny i tajemniczy charakter. Warto poświęcić trochę czasu, by poznać zabytki architektury.

Ale park to przecież także przyroda, którą reprezentują tu 250-letnie dęby, a także lipy, klony, brzozy czy jesiony. Wśród starych parkowych drzew skrywają się również inne budowle wzniesione przez dawnych właścicieli parku - świątynia grecka, neogotycka kapliczka, glorietta czy ogrodzenie z basztami.

Po II wojnie światowej park otwarto dla mieszkańców. Ówczesne władze postanowiły wybudować tu budynki użyteczności publicznej - przedszkole i szkołę. Część parku poświęcono na budowę ulicy i osiedla. W ostatnich latach zespół pałacowo-parkowy zmienia się nie do poznania. Budynki odzyskują dawny blask, a alejki wręcz zapraszają do długich spacerów i relaksu. W pobliżu znajdziesz też kawiarnie i restauracje serwujące dania, które - podobnie jak budynki w koneckim parku - inspirowane są kulturami z różnych miejsc świata.

Warto wiedzieć

Każdy turysta, który odwiedza Końskie pierwsze kroki powinien skierować właśnie do koneckiego pałacu. Po pierwsze: to zabytek, który trzeba zobaczyć. A po drugie: w skrzydle pałacu znajdziesz jedno z lepszych w regionie świętokrzyskim centrów informacji turystycznej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...