Kościół z kamiennych ciosów góruje dziś wyraźnie nad placem Kościuszki, przez mieszkańców miasta nazywanym potocznie skwerkiem. Surowy wygląd kościoła świadczy o jego długiej historii. Pierwszy kościół w tym miejscu ufundował Iwo Odrowąż.
Obecną bryłę kościoła kształtowała jednak późniejsza historia. Z przełomu XV i XVI stulecia pochodzi jego późnogotycka część, czyli wschodnia część nawy wraz z częścią przeznaczoną dla kapłanów (prezbiterium). Zachodnia część nawy, wieża z zegarem i trzema dzwonami oraz strzeliste, wysokie szczyty dachów nawiązują stylem do pierwotnej bryły kościoła. To elementy neogotyckie, które powstały znacznie później, bo na początku XX wieku.
To, że kościół był wielokrotnie przebudowany nie oznacza, że miłośnicy architektury romańskiej nie znajdą tu nic ciekawego. Wręcz przeciwnie! Południowe wejście kościoła zdobi tympanon (półkoliste pole nad drzwiami). Bryłę piaskowca średniowieczni artyści zmienili w dzieło sztuki, bogato dekorując je wizerunkiem krzyża, roślin, oraz (prawdopodobnie) słońca i księżyca. A jeśli sam tympanon to za mało - fani historii sztuki w południowozachodniej części kościoła mogą odszukać niewielką, ale równie misternie zdobioną płytkę - zachowany fragment pierwotnego kościoła.