Szlak przechodzi przez południowo i południowo-zachodnią część miasta w sąsiedztwie największych atrakcji turystycznych Kielc.
W pierwszej części szlak prowadzi miejskimi drogami i alejami. Rozpoczyna się przy ulicy Sienkiewicza na „Palcu Artystów”, nad którym góruje dawny Pałac Biskupów Krakowskich z XVII wieku, obecnie Muzeum Narodowe. Zabytek uchodzi za jedną z najlepiej zachowanych budowli z epoki dynastii Wazów w Polsce. Obok pałacu zlokalizowana jest Katedra, której lokację datuje się na 1171 r.
Dalej szlak przebiega przez zabytkowy park miejski, jedno z ulubionych miejsc spacerowych kielczan, którego sercem jest malowniczo położony zalew. W tym miejscu można skierować się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ulicy Zamkowej, kryjącego dawne więzienie kieleckie. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. doszło tu do rozbicia więzienia w wyniku brawurowej akcji żołnierzy Armii Krajowej.
Do rezerwatu geologicznego Kadzielnia prowadzi Aleja Sław ze Skwerem Harcerskim im. Szarych Szeregów upamiętniającym harcerzy poległych za ojczyznę.
Dawny kamieniołom Kadzielnia uchodzi za turystyczną wizytówkę stolicy województwa świętokrzyskiego. Wzrok najbardziej przyciąga najwyższa, środkowa część rezerwatu zwana „Skałką Geologów”. Została ona w szczytowej partii objęta ochroną jako rezerwat przyrody „Kadzielnia”. Pozostała część dawnego kamieniołomu została zaadaptowana na Park Kadzielnia i oferuje obecnie wiele atrakcji. Do najważniejszych zaliczyć można: system jaskiniowy udostępniony w formie podziemnej trasy turystycznej o długości ok. 140 m, najdłuższą tyrolkę w Polsce, sztuczny wodospad oraz ścieżkę edukacyjną im. Jerzego Kapuścińskiego. Wiele osób na pewno kojarzy to miejsce ze względu na prawdopodobnie najpiękniej położony amfiteatr w Polsce, który gościł wielu znanych artystów estrady.
Kolejnym równie interesującym obiektem geologicznym na szlaku jest rezerwat „Wietrznia”, gdzie ochroną objęto pozostałości wzgórza Wietrznia i wyrobiska po dawnych kamieniołomach. Rezerwat nosi imię zasłużonego dla Gór Świętokrzyskich badacza i krajoznawcy, geologa Zbigniewa Rubinowskiego. Znajduje się tu m.in. ściana skalna z najdłuższym przekrojem geologicznym w Polsce (liczy ponad 800 m długości). Dzięki punktom z tablicami informacyjnymi można dowiedzieć się m.in. o zjawiskach mikrotektoniki, żyłowej mineralizacji (ołowiu i barytu) i krasu. Na terenie rezerwatu znajduje się Centrum Geoedukacji, nowoczesna placówka, w której wiedzę geologiczną i geograficzną przekazuje się w przystępny i nowoczesny sposób dzięki wykorzystaniu eksponatów wystawienniczych i technik multimedialnych.
Bezpośrednio za rezerwatem zmienia się sceneria szlaku. Trasa przebiega drogami polnymi i szutrowymi skąd roztaczają się piękne panoramy na pasma górskie otaczające Kielce. Szlak kończy się na przystanku MPK u podnóża Góry Telegraf na kieleckiej Bukówce. Bardziej wytrwali wędrowcy mogą stąd wyruszyć niebieskim szlakiem turystycznym do Chęcin lub Łagowa.
Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku
Plac Artystów, Regionalne Centrum Informacji Turystycznej – Park Miejski 0,4 km – Skwer Szarych Szeregów 0,7 km – Aleja Sław 1,1 km – Kadzielnia, punkt widokowy 1,7 km – Stadion „Arena Kielce” 2,1 km – ul. Ściegiennego, dojście do cmentarzy 2,4 km – ul. Zgody, dojście do Muzeum Geologicznego 2,5 km – ul. Skalista, dojście do stanowiska dokumentacyjnego 2,8 km – ul. Tarnowska 3,6 km – Rezerwat „Wietrznia” 4,5 km – Centrum Geoedukacji 5,2 km – Ul. Rozmarynowa, połączenie ze szlakiem spacerowym żółtym 7,6 km – Bukówka, pętla MPK 7,9 km
Zarządca szlaku
Urząd Miasta Kielce
Rynek 1
25-303 Kielce
www.kielce.eu