Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów w Kielcach

Aleja Sław, 25-000 Kielce
50°52'04"N 20°37'19"E (50.868, 20.62195)

Co wspólnego mają ze sobą Stanisław Lem, Marylin Monroe i Pablo Picasso?

Z całą pewnością to osoby, które kształtowały świat sztuki i kultury XX wieku. Ale te postaci łączy też coś więcej... Tych znakomitych artystów (a raczej ich popiersia) spotkasz bowiem wędrując około 500-metrowym skwerem łączącym kielecki park miejski z Kadzielnią.

Wykonane z brązu figury spoglądają z granitowych cokołów na spacerujących klimatycznymi parkowymi alejami mieszkańców i turystów. Obecnie zobaczysz tu wizerunki niemal 50 pisarzy i poetów, reżyserów i aktorek, piosenkarek i malarek, Polaków i obcokrajowców. Wśród panteonu gwiazd znajdziesz między innymi Pawła Pierścińskiego. To związany z regionem świętokrzyskim fotograf, którego sposób uwiecznienia na zdjęciach piękna ziemi świętokrzyskiej przeszedł do historii sztuki pod nazwą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Rzeźby wykonane przez lokalnych artystów tworzą razem prawdziwą "aleję sław". I właśnie tak kielczanie nazywają potocznie skwer, który oficjalnie nosi imię Szarych Szeregów. Pod tą konspiracyjną nazwą w czasie II wojny światowej działał Związek Harcerstwa Polskiego. To właśnie pamięci poległych za ojczyznę harcerzy poświęcony jest pomnik, który spotkasz mniej więcej w połowie głównej alei skweru. Rzeźbę tworzy blok skalny, na którym umieszczono wizerunek orła, harcerski krzyż lilijkę oraz sentencję "Przyrzekam całym życiem służyć Tobie, Ojczyzno".

Warto wiedzieć

Wędrujesz z dzieciakami? Świetnie! Przy skwerze z pewnością znajdą coś dla siebie! Jeśli Twoi mali podróżnicy są pełni energii i spacer to dla nich za mało, skorzystajcie z jednego z 3 placów zabaw. Dwa z nich znajdują się tuż przy parkowych alejkach, trzeci z kredowiskiem, aleją zabaw i piaskowym laboratorium znajdziesz trochę na uboczu, przy domkach jednorodzinnych.

Można też rowerem. Przez skwer przebiega miejska ścieżka rowerowa, która łączy rekreacyjny teren zielony parku stadion z doliną Silnicy i kieleckim zalewem. Oprócz mieszkańców miasta, którzy wybrali się na rekreacyjną wyprawę, spotkasz tu też turystów rowerowych z całej Polski, którzy z kieleckiego dworca podążają na rowerową wyprawę Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo.

Miejsce znajduje się na szlakach