Ośrodek przy ulicy Zamkowej znajduje się w przestrzeni dawnych budynków gospodarczych biskupów krakowskich. W historii Kielc miejsce to wyryło się jednak mrocznym wspomnieniem czasów, gdy funkcjonowało tu więzienie.
Pierwszych więźniów przetransportowano tu w 1826 roku. Od tego czasu miejsce to stało się miejscem niewoli walczących w zrywach niepodległościowych w XIX stuleciu, więźniów politycznych na początku XX stulecia, a w okresie międzywojennym w celach przebywali więźniowie kryminalni.
Najbardziej dramatyczne historie rozgrywały się w tych murach w latach 1939-1956, kiedy to funkcjonował tu Niemiecki Zakład Karny oraz Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego Więzienie w Kielcach. Obecnie bezpieczne mury Ośrodka przybliżają nam historię Polski od końca XVIII stulecia. W Twojej podróży w czasie towarzyszyć Ci będą dźwięki i obrazy starych Kielc, portrety osób znanych z książek do historii i zwykłych obywateli.
Tu i ówdzie znajdziesz migawki zwykłej codzienności - książkę kucharską z czasów II wojny światowej czy szafy z ubraniami, która skrywa przejście do dalszej części historii poświęconej państwu podziemnemu. W Ośrodku żywa jest również pamięć o tych, którzy stracili życie walcząc o ojczyznę. Sugestywna wystawa w karcerach i piwnicach dawnego więzienia pełna jest działających na wyobraźnię dźwięków i obrazów. Przedstawione są tu także autentyczne relacje świadków tragicznych zdarzeń, które rozegrały się w tym miejscu.