Znakowany szlak czarny jest jedną z kilku tras prowadzących do grobu Żołnierzy AK ze zgrupowań "Nurta" i "Ponurego".
Szlak rozpoczyna się przy Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach i prowadzi 3 km przez miasto. Po drodze warto zatrzymać się przy zalewie Pasternik na rzece Kamiennej. Dalej szlak kieruje na Polanę Langiewicza. Na polanie znajduje się obelisk upamiętniający odziały dowodzone przez gen. Mariana Langiewicza, które miały tam stacjonować podczas powstania styczniowego w 1863 roku. Na polanie rośnie również pomnikowa sosna pospolita.
Szlak czarny biegnie razem ze szlakiem niebieskim na odcinku Polana Langiewicza – rezerwat „Wykus”, ale omija polanę na „Wykusie”. W pobliżu „Wykusu” szlak pokrywa się również z Harcerską Drogą Krzyżową. Na tym odcinku przechodzi przez malownicze jary, wąwozy oraz zakola rzeki Lubianki. Na trasie szlaku znajdują się groby Żołnierzy AK: Tadeusza Lange ps. "Szyling" oraz Mariana Cieśli ps. "Mietek".
Po niespełna dwóch kilometrach szlak zbiega się z drogą, przy której stoi pomnik Żołnierzy AK z oddziału ppor. Jana Kosińskiego Inspektora "Jacka", poległych na Wykusie 28 października 1943 r. w obronie radiostacji dalekiego zasięgu. Szlak został w 2021 r. przedłużony i obecnie kończy się w okolicach „Burzącego Stoku” przy niebieskim szlaku Suchedniów – Berezów.
Dogodnym punktem wypadowym na szlak są Starachowice. Pozostała część szlaku prowadzi przez pozbawione komunikacji publicznej tereny leśne.
Ze względu na remont grobli wzdłuż zalewu Pasternik, szlak prowadzi obecnie przez drogę krajową nr 42. Fragment rzeki Lubianki pod „Wykusem” po opadach deszczu nie jest możliwy do przekroczenia. Szlak prowadzi terenem bardzo podmokłym, w przypadku opadów deszczu bardzo trudny do przejścia.
Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku
Starachowice – Polana Langiewicza 7,7 km – Pomnik przyrody nieożywionej „Burzący Stok” 18,5 km
Zarządca szlaku
Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach
pttk-prezes@o2.pl