Żółty szlak pieszy ze Starachowic do Iłży jest typowym nizinnym szlakiem turystycznym. Ze względu na brak stromych podejść, może nim przejść nawet początkujący turysta. Szlak obfituje w liczne atrakcje o charakterze przyrodniczym, kulturowym, jak i historycznym.
Trasa prowadzi dobrze utrzymanymi leśnymi drogami serwisowymi oraz drogami polnymi.
Szlak rozpoczyna się w znanych z tradycji przemysłowych Starachowicach. Będąc na miejscu, warto odwiedzić Muzeum Przyrody i Techniki położone na terenie dawnej huty zbudowanej w XIX w. Pozostałości zakładu stanowią doskonałą ilustrację technologicznego rozwoju dziewiętnastowiecznego hutnictwa, jako że zachowały w całości swój tarasowy układ oraz ciąg technologiczny. Osobliwością placówki jest wystawa samochodów ciężarowych marki STAR z jedną oryginalną repliką papamobile, którym papież Jan Paweł II poruszał się po Polsce podczas pielgrzymki w 1979 r.
Za Starachowicami szlak wiedzie głównie zwartymi kompleksami leśnymi Przedgórza Iłżeckiego, co umożliwia bliski kontakt z naturą. Na turystów czeka tu sporo atrakcji. Za wsią Podłaziska w środku lasu ukryty jest malowniczy zbiornik wodny, chętnie wykorzystywany przez okolicznych mieszkańców do wypoczynku i rekreacji. W położonym nieopodal przysiółku Marcule (2,7 km od szlaku) Nadleśnictwo urządziło Arboretum o pow. blisko 8 ha, które pełni funkcje edukacyjne, społeczne i naukowe. Zgromadzono tu ponad 600 gatunków drzew i krzewów rodzimego pochodzenia oraz całej strefy klimatu umiarkowanego. W rezerwacie przyrody „Piotrowe Pole” turyści mogą z kolei podziwiać chronione monumentalne okazy modrzewia europejskiego.
Na szlaku znajdują się również miejsca pamięci związane z II Wojną Światową. W lesistych okolicach Starachowic stacjonował i stoczył liczne potyczki oddział AK pod dowództwem mjra Jana „Ponurego” Piwnika. Świadectwem tych wydarzeń są pomniki upamiętniające partyzantów: mjr Mariana Świderskiego ps. „Dzik” i ppor. Edumnda Rachtana ps. „Kaktus” w Starachowicach.
Pamiątką tragicznych wydarzeń tego okresu jest Piotrowe Pole. To tu 22 września 1944 r. hitlerowcy spacyfikowali i doszczętnie spalili wieś, mordując przy okazji 17 schwytanych mężczyzn. Piotrowe Pole to również miejsce obławy niemieckich wojsk na partyzanckie oddziały AK rozmieszczone w lasach iłżeckich, do której doszło 1 i 2 października 1944 roku. Podczas walki zginęło 59 partyzantów a około 40 dostało się do niewoli. Wydarzenia te upamiętnia okazały pomnik, wokół którego Nadleśnictwo Marcule urządziło miejsce wypoczynkowe. Można tu również bezpiecznie rozpalić ognisko, wykorzystując drewno zabezpieczone przez leśników.
Wzdłuż drogi leśnej umieszczono stacje iłżeckiej drogi krzyżowej. Wszystkie kapliczki są dużych rozmiarów, a zostały wykonane z drewna dębowego. Poszczególne stacje upamiętniają wydarzenia dziejowe, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ostatnie kilometry szlaku prowadzą przez pola uprawne, z których można podziwiać widoki na położone w oddali Góry Świętokrzyskie. Piękna panorama roztacza się również ze szczytu hałdy „Majówka”, która jest świadectwem po założonej w 1836 r. kopalni w Starachowicach. Widać stąd doskonale m.in. Święty Krzyż.
Szlak kończy się w Iłży. Nad miastem górują monumentalne ruiny zamku biskupów krakowskich wzniesionego najprawdopodobniej w XIV w. W mieście warto zwiedzić również Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII w. oraz Muzeum Regionalne Iłży.
Szlak rozpoczyna się obok stacji PKP w Starachowicach. Brakuje oznaczenia początku trasy. Szlak kończy się w Iłży obok dworca PKS. Koniec szlaku jest oznakowany zgodnie z Instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK, tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku (żółty).
Kilometraż wg. ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku
Stacja PKP Starachowice – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach 1,2 km – Pokopalniana hałda „Majówka” k. Starachowic 4 km – Zbiornik wodny Lipie 10,9 km – Lubienia – Przystanek Starachowickiej Kolejki Wąskotorowej w Zębcu 14,2 km – Rezerwat „Piotrowe Pole” 22,5 km – Zamek w Iłży 32,5 km – Dworzec PKS w Iłży 33,1 km
Zarządca szlaku
Oddziału Międzyszkolnego PTTK
w Starachowicach
Al. Armii Krajowej 1
27-200 Starachowice
pttk-poczta@o2.pl