Piekielny Szlak

dystans (km) wysokość m n.p.m.
pieszy, czerwony
133 km
36h
↗ 978 m
↘ 1 028 m
A Piekło
B Machory

„Piekielny Szlak” łączy niewielkie wsie o charakterystycznych nazwach Piekło i Niebo, które znajdują się na południe od miejscowości Końskie. Całość szlaku przechodzi przez teren dwóch województw: świętokrzyskiego i łódzkiego oraz 3 powiaty: skarżyski, konecki i opoczyński. Trasa łączy najciekawsze atrakcje turystyczne i przyrodnicze 9 gmin. Charakterystyczne nazewnictwo oraz związane z poszczególnymi miejscami legendy zadecydowały o motywie przewodnim szlaku – mocach nadprzyrodzonych.

Na trasie znajdują się liczne rezerwaty przyrody, muzea techniki i miejsca związane z odlewnictwem z okresu Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, a także zabytki sakralne oraz miejsca wypoczynku i rekreacji. Szlak przechodzi przez liczne kompleksy leśne: Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy, Garb Gielniowski, Wzgórza Opoczyńskie, Wzgórza Łopuszańskie oraz Płaskowyż Suchedniowski.

Najbardziej znaną wodną atrakcją jest zalew w Sielpi Wielkiej, od lat popularne miejsce wypoczynkowe wśród mieszkańców całego regionu. Mniej uczęszczane, ale równie urokliwe miejsce na wypoczynek to Zalew Bliżyński utworzony na rzece Kamiennej. Na szlaku znajdują się również inne interesujące miejsca: dolina rzeki Czarnej, stawy rybne w Rudzie Malenieckiej, czy też zalew Miedzna na rzece Węglance – idealne miejsce do wędkowania. Z kolei malowniczy rezerwat „Górna Krasna” położony w malowniczej dolinie rzeki Czarnej jest schronieniem dla licznych gatunków ptactwa wodnego.

Lesiste okolice szlaku skrywają wiele ciekawostek przyrodniczych i geologicznych o "piekielnych" nazwach. W rezerwacie „Piekło Dalejowskie” ścianki, progi i urwiska tworzą skalny labirynt. Rezerwat „Brama Piekielna” swoją nazwę wziął od położnej na jego terenie charakterystycznej bramy skalnej stworzonej siłami natury. Z kolei „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, najstarszy rezerwat na Ziemi Koneckiej, chroni m. in. formy skalne powstałe w wyniku erozji wietrznej dochodzące do 8 m wysokości. Rezerwat „Piekło Szkuckie” został utworzony w celu ochrony zlepieńców dolnojurajskich o ciekawej strukturze. Malownicze formacje skalne kryje w sobie również rezerwat „Piekło Gatniki”. Kolejną niepowtarzalną formacją skalną na szlaku jest „Czarci Kamień”, czyli 2,5-metrowy granitowy głaz narzutowy mierzący w obwodzie 16 m. Na szlaku znajduje się również rezerwat leśno-krajobrazowy "Diabla Góra”, miejsce pamięci z czasów Powstania Styczniowego i II Wojny Światowej.

W okolicy nie brakuje zabytków o ciekawej historii. W Białaczowie znajduje się zespół pałacowy z XVIII w. powstały z inicjatywy Stanisława Małachowskiego – konneczanina, marszałka Sejmu Wielkiego, który przyczynił się do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Miedznej Drewnianej zbudowany został młyn na rzece Wąglance. W Żarnowie warto zwiedzić grodzisko z XI w. w oraz kościół pw. św. Mikołaja. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu uchodzi za najciekawszy zabytek techniki w regionie z okresu XIX w. Zakład w Maleńcu słynął niegdyś jako walcownia, gwoździarnia czy szpadlarnia. Obecnie to fantastyczne muzeum posiadające kompletnie zachowany układ hydrotechniczny i park maszynowy. Równie interesujące zabytki techniki znajdują się Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej oraz Starej Kuźnicy, w której zachowała się drewniana kuźnica wodna. Warto zobaczyć również: park podworski i kaplicę w Wielkiej Woli, zespół klasztorny w Paradyżu,  Muzeum Ludowe w Adamowie oraz młyn w Kawenczynie.

Szlak rozpoczyna się w ukrytej wśród lasów miejscowości Piekło w pobliżu pomnika przyrody "Skałki Piekło" znanego z malowniczo wyrzeźbionych przez erozję grzybów skalnych. Ostatni znak szlaku znajduje się na końcu miejscowości Niebo. Urządzono tu punkt odpoczynku ze stołami, ławami i miejscem na ognisko. Zarówno początek, jak i koniec szlaku jest oznakowany zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku (czerwony). Dodatkowo początek i koniec trasy wskazują drogowskazy „Piekielnego Szlaku”.

Kilometraż wg. ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku    

Piekło – Czarniecka Góra 11 km – Furmanów 21,7 km – Rezerwat „Skałki Piekło pod Niekłaniem” 27 km – Rezerwat „Świnia Góra”, 56 km – Sielpia Wielka 90 km – Rezerwat „Piekiełko Szkuckie” 117 km – Maleniec 130 km, Granica z województwem łódzkim – Rezerwat „Diabla Góra” 145 km – Paradyż 166 km – Żarnów 179 km – Białaczów 194,5 km – Kamienna Wola 208,3 km, Granica z województwem łódzkim  – Stara Kuźnica 230 km – Niebo 243 km

Zarządca szlaku

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania - U ŹRÓDEŁ
Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie
tel.  (41) 375 95 33 lub: 501 192 800
uzrodel@uzrodel.pl
www.uzrodel.pl

Na szlaku

Skałki Piekło Gatniki

Gatniki

Pomnik z II wojny światowej w Wąsoszy

Gatniki

Punkt wypoczynkowy

Gatniki

Punkt wypoczynkowy

Janów

Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej

Czarna

Zbiornik wodny w Czarnieckiej Górze

Czarniecka Góra

Dąb Hubala w Furmanowie

Furmanów

Pomnik poświęcony 3PP Legnionów AK w Furmanowie

Furmanów

Parking

Niekłań Wielki

Punkt wypoczynkowy

Niekłań Wielki

Rezerwat Skałki Piekło Pod Niekłaniem

Niekłań Wielki

Punkt wypoczynkowy

Niekłań Wielki

Punkt wypoczynkowy

Sobótka

Punkt wypoczynkowy

Płaczków

Punkt wypoczynkowy

Drożdzów

Punkt wypoczynkowy

Bliżyn

Pomnik upamiętniający pomordowanych w Bliżynie podczas II wojny światowej

Bliżyn

Cmentarz Jeńców Radzieckich w Bliżynie

Bliżyn

Pomnik przyrody Brama Piekielna


Punkt wypoczynkowy

Bliżyn

Pomnik przyrody Skałki Piekło Dalejowskie

Bliżyn

Punkt wypoczynkowy

Piekło Dalejowskie

Punkt wypoczynkowy

Rezerwat Dalejów

Rezerwat Dalejów


Rezerwat Świnia Góra


Pomnik poświęcony Stanisławowi Barańskiemu na Świniej Górze


Punkt wypoczynkowy

Kopcie

Pomnik przyrody Dąb szypułkowaty w Kopciach

Kopcie

Rezerwat Górna Krasna

Krasna

Pomnik poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej w Krasnej

Krasna

Kościół pw. św. Barbary w Krasnej

Krasna

Punkt wypoczynkowy

Krasna

Punkt wypoczynkowy

Skobielów

Kapliczka Leśników w Cisowniku

Cisownik

Punkt wypoczynkowy

Cisownik

Punkt wypoczynkowy

Komorniki

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Miedzierzy

Miedzierza

Parking

Sielpia Wielka

Punkt wypoczynkowy

Sielpia Wielka

Zalew w Sielpi Wielkiej

Sielpia Wielka

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej

Sielpia Wielka

Pomnik upamiętający powstańców styczniowych 1863 r.


Rezerwat Piekło Szkuckie

Piekło Szkuckie

Punkt wypoczynkowy

Lipa

Kościół pw. św. Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie

Lipa

Punkt wypoczynkowy

Staw Strzyk

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Maleniec

Punkt wypoczynkowy

Maleniec

Punkt wypoczynkowy

Machory

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...