Przedmiotem ochrony w rezerwcie jest naturalnego odcinka rzeki Krasna i fragmentu jej doliny z występującymi tam cennymi zbiorowiskami roślin oraz chronionymi i rzadkimi gatunkami zwierząt, głównie ptaków. Rezerwat Górna Krasna jest jednym z największych rezerwatów w województwie świętokrzyskim.
Dolina Krasnej to idealne miejsce by przekonać się, jak zmienna może być rzeka i otaczająca ją przyroda.
Krasna to około 30-kilometrowy lewy dopływ rzeki Czarnej. W przeszłości wody jej dolnego biegu napędzały koła wodne zakładów przemysłowych Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Jej górny bieg, otoczony rozległymi, niedostępnymi bagnami to jednak miejsce, w którym od lat niepodzielnie rządzi przyroda.
Wędrując świętokrzyskimi szlakami zobaczysz tylko niewielki fragment tego, co do zaoferowania ma ta niezwykła rzeka. W otoczeniu rzeki Krasnej rozpoznasz elementy charakterystyczne zarówno dla bystrego górskiego potoku, jak i dla rzeki płynącej leniwie przez łąki i bagna. Ten ostatni element - rozlewiska tworzące rozległą, zabagnioną dolinę - to najbardziej charakterystyczny dla Krasnej krajobraz i powód, dla którego na fragment doliny rzecznej objęto ochroną w ramach rezerwatu o nazwie Górna Krasna.
Próżno szukać innego miejsca z tak naturalnymi zbiorowiskami roślinnymi. Torfowiska, szuwary, bory sosnowe, rzęsy i lilie wodne - wszystko to stwarza doskonałe warunki do bytowania wielu gatunków zwierząt, a w szczególności ptaków.
Wytrawni obserwatorzy przyrody, przy odrobinie szczęścia i całym mnóstwie cierpliwości, mają okazję sfotografować tu między innymi dzięcioła zielonego czy cietrzewia.