im. Sylwestra Kowalczewskiego

dystans (km) wysokość m n.p.m.
pieszy, czerwony
17,5 km
5h 30min
↗ 422 m
↘ 386 m
A Chęciny Dolny Rynek
B Kielce Karczówka

Czerwony szlak pieszy Chęciny – Kielce noszący od 1983 r. imię Sylwestra Kowalczewskiego to jeden z najciekawszych szlaków turystycznych w Górach Świętokrzyskich. Sylwester Kowalczewski (ur. 21.12.1902 r., zm. 4.05.1975 r. w Kielcach) - pedagog, badacz, znawca regionu, wybitny krajoznawca, autor wielu ciekawych publikacji o tematyce regionalnej. Jeden z aktywnych twórców regionalizmu krajoznawczego w Polsce.

Na szlaku znajduje się szereg wspaniałych obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, związanych z historią regionu takich jak choćby Zamek Królewski i inne obiekty zabytkowe w Chęcinach, zespół klasztorny na Karczówce, drewniany kościół w stylu podhalańskim w Białogonie. Na szlaku od wyniesienia Zelejowej aż do Karczówki podziwiać można ślady działalności górniczej na przestrzeni wieków (Zelejowa, Masyw Czerwonej Góry, Brusznia, Karczówka) oraz rozwoju przemysłu (Białogon). Szlak prowadzi także przez kilka rezerwatów przyrody (Zelejowa, Jaskinia Raj, Karczówka). Atrakcją jest przejście granią skalną w masywie Zelejowej. Z uwagi na liczne strome podejścia oraz zejścia, przejście szlaku nawet w krótszych odcinkach wymaga minimum doświadczenia w turystyce pieszej.

Szlak prowadzi w większości utwardzonymi drogami polnymi oraz leśnymi ścieżkami. Na trasie występuje kilka wybitnych wzniesień, z których roztacza się piękna panorama na okolice szlaku (Grzbiet Góry Zelejowej, Góra Karczówka). Także z kilku płaskich odcinków szlaku rozpościerają sie piękne widoki na okoliczne pasma górskie.

Szlak rozpoczyna się na Dolnym Rynku obok przystanku autobusowego w Chęcinach. Szlak kończy się w Kielcach na zakończeniu jezdnej części ul. Karczówkowskiej, najbliższy przystanek MPK znajduje się ok. 500 m. na ul. Jagiellońskiej. Zarówno początek jak i koniec szlaku są oznakowane zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku (czerwony).

Kilometraż wg. ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku    

Dolny rynek w Chęciny – Rezerwat „Góra Zelejowa” 2,4 km – Zelejowa wieś, przejście wiaduktem nad trasą ekspresową S-7 4,0 km - Czerwona Góra, droga do szpitala 5,5 km – Rezerwat „Jaskinia Raj” 6,5 km – Pomnik w Szewcach 8,3 km – Zgórskie Góry, skrzyżowanie z niebieskim szlakiem 9,5 km – Przejazd kolejowy w Zalesiu 11,4 km - Kielce Białogon 13,4 km - Góra Brusznia 15,2 km – Kielce Karczówka 17,2 km, Karczówka koniec szlaku 17,6 km

Zarządca szlaku

Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach
ul. Sienkiewicza 29
25-007 Kielce   
www.pttkkielce.pl
biuro@pttkkielce.pl

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...