Góra Karczówka (336 m n.p.m.)

Rezerwat obejmuje najwyższe wzniesienie Pasma Kadzielniańskiego o wysokości 336 m n.p.m. i pow. 27,29 ha.

Obszar rezerwatu porasta las mieszany (dominuje sosna z domieszką buka, brzozy, dębu, graba i osiki). W rezerwacie znajduje się pomnik powstańców styczniowych z 1863 r. oraz pozostałości po eksploatacji górniczej rud ołowiu, prowadzonej tu w XV-XVII w., w postaci szpar, szybików i lejów.

Niezwykłą atrakcją jest stojący na górze pobenedyktyński klasztor z XVII w. (obecnie pod opieką Księży Pallotynów) ufundowany przez biskupa Marcina Szyszkowskiego w podzięce za oszczędzenie Kielc przed szalejącą w kraju zarazą.

W kościele na uwagę zasługuje kaplica św. Barbary z interesującą barokową rzeźbą patronki górników wykonaną w 1644 roku z bryły galeny – rudy ołowiu. Równie interesujące są elementy klasztoru wykonane z kamienia, m.in. piaskowcowe schody i portale, marmurowy ołtarz główny i świeczniki we wspomnianej kaplicy św. Barbary.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...