Szlak niezwykle atrakcyjny ze względu na rozległe krajobrazy i roztaczający się widok na Łysogóry ze Świętym Krzyżem (okolice Sędka). Prowadzi w większości drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu samochodowego z wyjątkiem odcinka biegnącego po drodze wojewódzkiej nr 756. Ze względu na dość długi ponad 6-kilometrowy fragment szlaku po drodze szutrowej, momentami brukowanej (pozostałości dawnego bruku) wymaga roweru min. crossowego.
Najbardziej atrakcyjne miejsca na trasie to: Raków z rynkiem i fontanną z rakami oraz zabytkami sakralnymi i świeckimi, Rembów z ruinami zamku Szumsko, Bardo z pięknym zabytkowym kościołem i dzwonnicą, Sędek ze Skansenem Pszczelarskim i uroczą kapliczką oraz Drogowle z kościołem św. Andrzeja. Ponadto część trasy w okolicy Rakowa biegnie wspólnie ze szlakiem Green Velo i pozwala na skorzystanie z infrastruktury towarzyszącej tej trasie (MOR-y w Rakowie i w Drogowlach).
Czerwona Pętla Wokół Rakowa rozpoczyna się i kończy na Placu Wolności w Rakowie. Prócz wspomnianej fontanny z rakami w pobliżu Rynku zlokalizowany jest wczesnobarokowy kościół Świętej Trójcy - Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany, wzniesiony w latach 1640-1645 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Tuż za świątynią można zobaczyć (tylko z zewnątrz) Dom Ministra. Będąc w Rakowie warto jeszcze podjechać pod kościół św. Anny przy ul. Klasztornej (wzniesiony w latach 40. XVII w. dla klasztoru reformatów) oraz zwiedzić Dom Wójta zwany Ariańskim (ul. Sienieńskiego 5), który mieści punkt informacji turystycznej (tylko w sezonie letnim) oraz ekspozycje dotyczące dziejów Rakowa. A te są niezwykle interesujące gdyż Raków na przełomie XVI i XVII wieku był głównym centrum religijno-kulturalnym Braci Polskich - Arian. W latach 1602 - 1638 mieściła się tu słynna w Europie Akademia Rakowska.
Czerwony szlak rowerowy wychodzi z Rakowa w kierunku wschodnim i następnie skręca na północ w las. Tutaj wiedzie dość piaszczystą drogą gruntową aż do cmentarza w miejscowości Szumsko-Kolonie. Stąd, przecinając drogę wojewódzką w Lipinach, dociera do Rembowa. Tu warto zostawić na chwilę rower np. przypinając go do niewielkiego mostka nad ciekiem wodnym, by wdrapać się na szczyt dość stromego wzniesienia (do ruin kieruje dość zniszczony znak przy tablicy informacyjnej zamku). Zobaczyć tu można niewielkie pozostałości po średniowiecznym zamku rycerskim Szumsko.
Z Rembowa szlak czerwony wiedzie do miejscowości Bardo drogami lokalnymi o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. W Bardzie koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowy kościół pw. Nawiedzenia NMP z II poł. XVIII w. oraz dzwonnicę skrywającą jeden z najstarszych dzwonów w Polsce (1411 r.).
Od tego momentu rozpoczyna się najbardziej malowniczy odcinek trasy, który prowadzi przez Pasmo Orłowińskie przez miejscowość Sędek. Jadąc grzbietem możemy podziwiać rozległą panoramę Łysogór z widniejącym na horyzoncie klasztorem na Świętym Krzyżu. W samym Sędku na szczególną uwagę zasługuje niewielki Skansen Pszczelarski na terenie Ośrodka Twórczości Ludowej oraz drewniana kapliczka w typie świętokrzyskim. Na końcu miejscowości szlak czerwony wkracza w las i przez ponad 6 km biegnie naprzemiennie drogą szutrową i starym, zniszczonym brukiem. Mija pozostałości wsi Orłowiny i prowadzi do Widełek. Stąd drogą asfaltową dociera do ścieżki rowerowej poprowadzonej wzdłuż drogi wojewódzkiej do Kielc.
Dalej szlak czerwony skręca w stronę Korzenna, przecina rzekę Czarną Staszowską i wspólnie ze szlakiem Green Velo powraca do Rakowa. Na tym odcinku trasy na uwagę zasługuje kościół św. Andrzeja w Drogowlach wzniesiony w latach 1620-1630 przez biskupa Andrzeja Lipskiego dla mieszkańców, którzy z racji dominacji w okolicy Arian mieli trudności ze sprawowaniem katolickich obrządków.
Pętla Rakowska kończy swój przebieg na Rynku w Rakowie.
Kilometraż:
Raków (Green Velo) (0,0km) - Jamno (2,2km) - Lipiny (7,0km) - Stary Rembów (8,3km) - Rembów (9,0 km) - Bardo (14,8km) - Sędek (20,7km) - "Orłowiny" (23,0 km) - Widełki (28,0km) - Łukawa (29,5km) - Korzenno (33,4km) - Mędrów (38,0km) - Drogowle (39,0km) - Raków (Green Velo) (43,8km)
Nawierzchnia:
Droga asfaltowa – 33,9 km/77,4 %
Droga gruntowa leśna – 2,8 km/6,4 %
Droga szutrowa – 6,3 km/ 14,4 %
Droga dla rowerów - 0,8 km/1,8 %
Administrator szlaku:
Starostwo Powiatowe w Kielcach, Wrzosowa 44, 25-211 Kielce
Referat kultury, sportu i turystyki, tel. 41 200 15 19