Rynek w Rakowie

plac Wolności, 26-035 Raków
50°40'30"N 21°02'30"E (50.67515, 21.0417)

Raków to niewielka dziś miejscowość, która może poszczycić się niezwykle ciekawą i burzliwą historią.

Dawniej Raków był miastem założonym "na suchym korzeniu" przez Jana Sienieńskiego. Osadnicy chętnie wybierali to miejsce. Na 20 lat byli oni zwolnieni z opłat, a każdy dom w rynku otrzymał propozycję atrakcyjnego zakupu ogrodu lub roli. Rzemieślnicy mogli tu łączyć się w cechy i bractwa, a za swoją działalność nie musieli wnosić opłat do kasy właściciela miasta.

Co jednak najważniejsze, nowi mieszkańcy mogli liczyć na pełną tolerancję religijną. Z tego powodu do Rakowa szybko zaczęli przybywać różnowiercy, a sam Raków do II połowy XVII wieku stanowił bardzo ważny ośrodek reformacji. Arianie mieli tu swoją słynną na całą Rzeczpospolitą drukarnię i szkołę.

Szybki rozwój miasta sprawił, że wkrótce nastąpiła konieczność przeniesienia centrum miasta. Stało się to w 1607 roku - nowy rynek wytyczono na północ od starego, przy drodze do Dębna i Łagowa.

Choć Raków już w II połowie XVII wieku przestał być istotnym ośrodkiem reformacyjnym a w 1867 roku odebrano mu prawa miejskie, w ulicach i placach wciąż dość wyraźnie odczytać można pierwotny układ urbanistyczny. Sercem Rakowa jest rynek - główny plac, który w 2015 roku zyskał on nowe oblicze zmieniając przy tym wizerunek całego Rakowa.

Znakiem rozpoznawczym placu stała się nawiązująca do herbu miejscowości "fontanna trzech raków". Znajdziesz tu także miejsce do odpoczynku oraz wydzielone miejsce dla lokalnych handlarzy. Jeśli podróżujesz rowerem, możesz zregenerować się przy zlokalizowanym przy rynku Miejscu Odpoczynku Rowerzystów.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...