Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Drogowlach

Drogowle, 26-035 Raków
50°40'59"N 21°00'04"E (50.68332, 21.00131)

Jak to się stało, że kościół rzymskokatolicki, który służyć miał mieszkańcom Rakowa znajduje się 5 kilometrów od tej miejscowości? By poznać odpowiedź na to pytanie należy przyjrzeć się bliżej historii samego Rakowa.

Jeden z najbardziej znanych świętokrzyskich regionalistów, ksiądz Jan Wiśniewski, podaje, że decyzja o budowie kościoła w Drogowlach należała do zarządzającego tymi terenami w XVII stuleciu biskupa krakowskiego, Andrzeja Lipskiego. Prywatne miasto Raków stanowiło wtedy centrum życia braci polskich, jednego z najbardziej radykalnego odłamu polskiej reformacji.

Ponieważ panujący w Rakowie klimat reformacji nie sprzyjał budowie świątyni, a liczba wiernych rzymskokatolickich była niewielka, biskup podjął decyzję o budowie świątyni w pewnym oddaleniu od Rakowa.

Wolę Lipskiego spełnili wykonawcy jego testamentu, do których należał Jakub Zadzik - późniejszy biskup krakowski i zagorzały przeciwnik reformacji i innowierców.

Świątynia straciła swoje znaczenie jako kościół parafialny w XIX stuleciu i po dziś dzień nie odzyskał tej godności. Poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej, doczekał się w latach późniejszych renowacji i od lat 80. XX wieku służy jako kościół filialny parafii w Rakowie.

Późnorenesansowy budynek zbudowany jest z kamienia. Składa się z nawy i zakończonego półkoliście prezbiterium. Od zewnątrz ściany wzmacniają szkarpy. Wejście do kościoła zdobi portal z herbem odpowiedzialnego za budowę kościoła Jakuba Zadzika. Nad nim charakterystyczne dla kościoła w Drogowlach niewielkie okrągłe okienko dające więcej światła chórowi muzycznemu.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...