Każdy, kto miał choć na chwilę do czynienia z historią Polski, musiał słyszeć o Rakowie - jednym z najważniejszych XVI i XVII-wiecznych ośrodków reformacji.
Miasto zaczęło tracić na znaczeniu w drugiej połowie XVII stulecia. Wtedy to decyzja sejmu zamknięto rakowską szkołę, a samych arian kilka lat później skazano na wygnanie.
Kościół pw. św. Trójcy powstał w latach 1640-1645. Fundatorem świątyni był krakowski biskup Jakub Zadzik (znany przede wszystkim z budowy słynnego pałacu biskupów krakowskich w Kielcach). Sam Zadzik był znanym przeciwnikiem reformacji, a postawienie kościoła w miejscu dawnego zboru ariańskiego. W tym kontekście nieprzypadkowe wydaje się wezwanie kościoła - arianie otwarcie negowali dogmat Trójcy Świętej.
Wczesnobarokowa świątynia z kamienia i cegły stoi na wzniesieniu położonym na zachód od rakowskiego rynku. To trójnawowa bazylika (czyli nawy boczne niższe są od nawy głównej), którą zamyka owalne prezbiterium. Przy nawach bocznych znajdują się późnobarokowe kruchty.
Spośród dość skromnych fasad świątyni zdecydowanie wyróżnia się fasada zachodnia. Najbardziej dekoracyjnym elementem jest portal z marmurową tablicą, herbem Jakuba Zadzika (zwanym korab, a przedstawiającym łódź oraz wieżę) i datą 1645.
Wnętrze zdobią dekoracje, które powstały od XVII do XIX wieku. Zwróć uwagę na malowidła ołtarzowe oraz wizerunki biskupów krakowskich (wśród nich odnajdziesz też portret fundatora kościoła, Jakuba Zadzika). Ciekawie prezentują się też elementy wykonane z kamienia chrzcielnica i tablice pamiątkowe.