Wąwóz Prągowiec

50°44'49"N 21°01'54"E (50.74708, 21.03188)

W okolicy Łagowa, między Czyżowem i Bardem wyrasta wzgórze Świński Ryj (396 m n.p.m.). Jego zbocza opadają do zalesionego wąwozu Prągowiec.

Miejsce to jest trudne do odnalezienia, jednak warto się natrudzić – wyjątkowo łatwo natknąć się tu na skamieniałe szczątki zwierząt z zamierzchłej przeszłości geologicznej. W wąwozie odsłonięte są w kilku miejscach łupki z okresu syluru, sprzed około 400 milionów lat. Można na nich spostrzec czarne kreski – to niezwykle obficie tu  występujące skamieniałości maleńkich stworzeń zwanych graptolitami, od których pochodzi nazwa tutejszych skał – łupki graptolitowe.

Do wąwozu z Łagowa trzeba ulicą Bardzką kierować się przez Sędek do Czyżowa, gdzie naprzeciwko domu nr 74 (obok świetlicy wiejskiej) należy skręcić w boczną drogę w lewo, schodzącą do podnóży góry Świński Ryj. Na końcu asfaltu można zostawić samochód i przejść boczną drogą przez potok. Po 50 m droga wspina się na skarpę ku prawej – trzeba skierować się dalej prosto zarastającą polną drogą w dół potoku, następnie na przełaj przez łąkę na dnie doliny. Za łąką trafić można na zarośnięte chaszczami koryto strumienia, wzdłuż którego wiedzie w lewo mało wyraźna ścieżka prosto do wąwozu Prągowiec.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...