Niebieski szlak pieszy Chęciny – Łagów im. Edmunda Padechowicza to jeden z najdłuższych i najciekawszych szlaków turystycznych w Górach Świętokrzyskich. Szlak nosi imię wybitnego polskiego krajoznawcy, regionalisty, działacza społecznego i członka PTTK, który piastując urząd Burmistrza Chęcin (1935–1939) kazał przeprowadzić prace zabezpieczające ruiny zamku przed całkowitym zniszczeniem.
Łączy atrakcje geologiczne Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego z malowniczymi kompleksami leśnymi Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Na szlaku znajduje się szereg wspaniałych obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, związanych z historią regionu takich jak choćby Zamek Królewski w Chęcinach. W lasach Cisowskich szlak pokrywa się częściowo z przebiegiem Leśnej Ścieżki Przyrodniczo-Historycznej im. Wybranieckich, która poświęcona została m.in. działalności partyzanckiej oddziału AK Mariana Sołtysiaka pseud. Barabasz.
Szlak prowadzi w większości utwardzonymi drogami polnymi oraz leśnymi ścieżkami. Z uwagi na liczne strome podejścia oraz zajścia, przejście szlaku nawet w krótszych odcinkach wymaga minimum doświadczenia w turystyce pieszej. Na wysokości Słowika szlak przekracza owiany legendami przełom rzeki Bobrzy, który oddziela od siebie Pasmo Zgórskie i Pasmo Posłowickie.
Na trasie występuje kilka wybitnych wzniesień, z których roztacza się piękna panorama na okolice szlaku. Widoki ze szczytu Góry Pierścienica i Telegraf pozwalają na spojrzenie na Kielce z nieco innej perspektywy. Panorama wzniesień okalających wieś Widełki wielu osobom kojarzą się z bieszczadzkim pejzażem. Przepiękne widoki na pasmo Łysogórskie rozpościerają się z drogi prowadzącej z Sędka do Łagowa. Oprócz tego ograniczone widoki rozciągają się ze szczytu Góry Zalasnej, Biesak oraz Zamczysko.
Szlak rozpoczyna się na dolnym Rynku obok przystanku autobusowego w Chęcinach. Szlak kończy się na Rynku w Łagowie w pobliżu przystanku autobusowego. Zarówno początek jak i koniec szlaku są oznakowane zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku (niebieski).
Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku
Dolny Rynek w Chęcinach – Pomnik przyrody Jaskinia „Piekło” 5 km – Pomnik w Szewcach 11,5 km – Zgórskie Góry 13 km – Przystanek autobusowy na Słowiku 16 km – Góra Biesak 19 km – Góra Pierścienica 21 km – Kielce ul. Ściegiennego 24 km – Góra Telegraf 26,5 km – Kielce Bukówka 28 km – Mójcza 30,5 km – Góra Zalasna 31 km – Góra Otrocz 35,5 km – Niestachów 37 km – Góra Sikorza 39,5 km – Brzechów 42 km – Daleszyce 45 km – Góra Września 50 km – Góra Stołowa 52 km – Góra Włochy 53,5 km – Widełki 56,5 km – Góra Zamczysko 58 km – Góra Kiełki 62 km – Sędek 65 km – Rynek w Łagówie 70,4 km
Zarządca szlaku
Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach
ul. Sienkiewicza 29
25-007 Kielce
www.pttkkielce.pl
biuro@pttkkielce.pl