Busko-Zdrój węzeł Poprzeczna - Szaniec

dystans (km) wysokość m n.p.m.
pieszy, żółty
8,37 km
2h 20min
↗ 67 m
↘ 75 m
A Busko-Zdrój węzeł Poprzeczna
B Szaniec

Trasa oprócz doprowadzenia turystów pieszych bezpieczną i najbardziej malowniczą trasą do Szańca i jego zabytków, pełni funkcję szlaku łącznikowego do zielonego szlaku Grochowiska – Wiślica.

Szlak w Busku-Zdroju prowadzi w stronę kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Ten barokowo-klasycystyczny kościół wchodzi w skład  ponorbertańskiego zespołu klasztornego – należą do niego również dawny budynek klasztorny oraz wolno stojąca dzwonnica. Pierwsza świątynia wzniesiona w miejscu dzisiejszej powstała w 1166 r. W 1820 r. po pożarze obiekt gruntownie przebudowano, m. in. ołtarz główny zlokalizowany został po zachodniej stronie. Obecny ołtarz główny wykonany jest w stylu barokowym z wizerunkiem Matki Bożej, którego autorem jest prawdopodobnie Franciszek Smuglewicz.

Szlak prowadzi dalej przez teren tzw. Glinianek, miejsca, w którym zgodnie z nazwą były miejscowe glinianki. Zamieniono je na założenie parkowe i plac zabaw dla najmłodszych. Nieco dalej na skwerze u zbiegu ulic Langiewicza i Żeromskiego znajduje się jedna z nietypowych atrakcji szlaku. Jest nią samolot szkolno-bojowy Lim 2. Trafił tu z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie dzięki staraniom Zbigniewa Wacha, pasjonata lotnictwa i właściciela prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej.

Na obrzeżach Buska napotkamy stawy hodowlane – natknąć tu się można na dzikie ptactwo (gęsi, kaczki czy łabędzie). Do największych atrakcji szlaku zaliczyć można zabytkowy kościół w Szańcu. Ten gotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony przed 1499 r. dzięki fundacji biskupa kujawskiego i kanclerza wielkiego koronnego Krzesława z Kurozwęk. Budowla składa się z prostokątnego pseudodwunawowego korpusu oraz zamkniętego wielobocznie prezbiterium. Od północy przylega do nawy gotycka kaplica, a do prezbiterium XVI-wieczna zakrystia połączona ze skarbczykiem. Ciekawostką współczesną jest specyficzny kamienny barometr, przy tablicy informacyjnej na terenie przykościelnym. Warto przeczytać instrukcję obsługi tego urządzenia.

Nieopodal kościoła na wysokości żółtego szlaku znajduje się wzgórze, na krańcu którego wznosi się renesansowy kasztel. Jego budowa przypadła na lata 1580–1609. Stanął dzięki fundacji rodziny Padniewskich, którzy zadecydowali o wykorzystaniu fragmentów pierwotnego budynku utrzymanego w stylu gotyckim.

Początek/koniec szlaku w Busku-Zdroju przy ul. Poprzecznej, koniec/początek w Szańcu. Początek  i koniec szlaku oznakowane prawidłowo – zgodnie z Instrukcją znakowania szlaków PTTK (białe kółko z kolorem szlaku). Zarówno na początku szlaku w Busku-Zdroju, jak i w Szańcu zlokalizowane są parkingi i miejsca postojowe.

Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku    

Busko-Zdrój – Stawy PZW 1,8 km – Las Mikułowski 2,0 km – Włodarka 4,0 km – PKS Kolonia Zachodnia 4,7 km – Wymysłów 6,4 km – Kurzejów 7,4 km – Szaniec 8,1 km

Zarządca szlaku

Oddział PTTK w Busku-Zdroju
ul. Wojska Polskiego 30
28-100 Busko-Zdrój    
www.busko.pttk.pl
pttkbusko@gmail.com

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...