Przekraczając bramy parku zdrojowego w pełni poczujesz klimat buskiego uzdrowiska, pełnego słońca, zieleni i uzdrawiającej wody. Park w ostatnich latach wypiękniał.
Już od bramy wejściowej powitają Cię odnowione alejki dla spacerowiczów i rowerzystów. Klimatyczne oświetlenie umila kuracjuszom przechadzki po zachodzie słońca. A jeśli poczują się zmęczeni, mogą odpocząć na nowych ławeczkach. Park zdrojowy zachował jednak swój pierwotny charakter. Jego początki, podobnie jak reszta uzdrowiska, sięga XIX stulecia.
Wtedy to buski park zdrojowy założył znany projektant miejskiej zieleni i dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Ignacy Hanusz. Park składa się z dwóch części. Jego sercem jest uporządkowany, regularny i symetryczny ogród francuski, w pełni eksponujący piękno budynku łazienek projektu Henryka Marconiego. Tę regularną część otacza z trzech stron prawdziwy tajemniczy ogród, czyli park w stylu angielskim o nieregularnym układzie nasadzeń i alei. Oś założenia stanowi aleja biegnąca od łazienek do parkowej bramy. Jej przedłużeniem jest obecna aleja Mickiewicza, prowadząca do parku miejskiego przy buskim rynku. To właśnie ta linia - od parku miejskiego do Łazienek - stanowi główny trakt spacerowy kuracjuszy wypoczywających między kolejnymi leczniczymi zabiegami. Wędrują oni alejkami, rozkoszują się napojami i deserami w jednej z kawiarenek lub zmierzają w stronę wspomnianego już budynku łazienek.
Buskie łazienki, od nazwiska architekta nazwane "Marconim", wzniesione zostały w 1836 r. w stylu klasycystycznym. Nawet, jeśli nie przebywasz na kuracji, śmiało zajrzyj do środka. Wewnątrz wita cię monumentalna pijalnia i… charakterystyczny dla buskiego uzdrowiska zapach siarki. Do tego drugiego szybko się przyzwyczaisz. A z reprezentacyjnego holu warto zajrzeć za kotarę sali koncertowej, która przywodzi na myśl bardziej klasycystyczną świątynię. Pierwotnie sala koncertowa stanowiła miejsce spotkań oraz poczekalnię przed kąpielą. Tu, gdzie obecnie widzisz lustra, dawniej znajdowały się wejścia do kabin łaziebnych.
Buska tężnia solankowa to absolutna nowość na uzdrowiskowej mapie Polski. Jeśli czujesz, że musisz dziś podreperować swoje zdrowie lub po prostu odpocząć wśród funkcjonalnych i nowoczesnych wnętrz - tężnia będzie strzałem w dziesiątkę.
Tężnie znajdziesz w nowym parku zdrojowym. Ten pełen jest dodatkowych atrakcji - znajdziesz tu oranżerię i dom zdrojowy, w którym napijesz się wód leczniczych i skorzystasz z całorocznej mini tężni. Jeśli natomiast wybierasz się do Buska-Zdroju z całą rodziną, dużą atrakcją będzie multimedialna fontanna i plac zabaw. Sama tężnia imponuje swoją wielkością. Na kuracjuszy czeka okrąg o średnicy 72 metrów i obwodzie niemal 230 metrów. Ściany mają aż 10 metrów wysokości. Tężnia składa się z 2 pierścieni, wewnątrz których znajdziesz przestronny dziedziniec, którego sercem jest fontanna mgielna.
Taka konstrukcja aż zaprasza do spacerów lub relaksu na jednym z wygodnych siedzisk. Na szczycie wypełnionych tarniną ścian znajduje się punkt widokowy. Zobaczysz tu Busko - Zdrój z zupełnie nowej perspektywy. Zwróć uwagę na to, że w nowej części parku zdrojowego już zdążyło zadomowić się wiele gatunków roślin. Z góry efektownie prezentują się buskie kompozycje kwiatowe zdobiące nowy park zdrojowy. Jeśli masz szczęście lub śledzisz kalendarz wydarzeń w Busku - Zdroju, usiądziesz na widowni podczas jednego z organizowanych w tężni koncertów. Projektanci tężni pomyśleli o wszystkim - pełni ona funkcje nie tylko zdrowotne, lecz także kulturalne.
Miejsce znajduje się na szlakach
"Szlak drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu" Busko-Zdrój - Chotelek
10,6 km
Busko-Zdrój - Skorocice - Radzanów - Busko-Zdrój
30,2 km
Busko-Zdrój - Szaniec - Zbrodzice - Busko-Zdrój
20,0 km
Busko-Zdrój węzeł Poprzeczna - Solec-Zdrój
27,7 km
8:00 h
Busko-Zdrój węzeł Poprzeczna - Szaniec
8,34 km
2:20 h
Busko-Zdrój węzeł Poprzeczna - Widuchowa Maśliniec
12,2 km
3:30 h
Pińczów - Wiślica Rynek
38,9 km
10:45 h
Szlakiem czerwonym z Buska przez rez. Owczary i G. Kapturową
18,9 km