Ostrowiec Świętokrzyski PKS - Krzemionki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
pieszy, żółty
13,0 km
3h 30min
↗ 86 m
↘ 61 m
A Ostrowiec Świętokrzyski PKS
B Krzemionki

Szlak został oznakowany w 2012 roku. Początkowo trasa prowadzi przez leśne tereny Przedgórza Iłżeckiego, aby następnie wkroczyć do Ostrowica Świętokrzyskiego. Miasto położone jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej, który obejmuje część Puszczy Iłżeckiej oraz dorzecza rzeki Kamiennej.

Szlak rozpoczyna się w Krzemionkach na wysokości parkingu, tuż przy drodze Ostrowiec Świętokrzyski – Bałtów. Trasa kończy się na  Dworcu PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od Krzemionek aż do Sudołu szlak prowadzi razem ze znakami szlaku niebieskiego Pętkowice - Święty Krzyż. Początek szlaku nie jest oznaczony (pierwszy znak pojawia się ok. 150 m od początku szlaku). Koniec szlaku jest oznakowany zgodnie z Instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK, tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku (żółty).

Najcenniejszym obiektem znajdującym się przy szlaku jest Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki chroniący zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Obiekt jest położony pomiędzy wsiami Sudół i Magonie w gminie Bodzechów, 5 km na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Unikatowe na skalę światową neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego były eksploatowane od 3500 do 1200 r. p.n.e. Odkryte w 1922 r. przez geologa Jana Samsonowicza, dziś tworzą podziemną trasę turystyczną udostępnioną do zwiedzania. W 1994 r. Krzemionki zostały uznane za pomnik historii Polski, a w 2019 r. podczas 43 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa podjęto decyzję o wpisaniu Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Leśny odcinek szlaku jest związany z tradycją powstańczą, prowadzi bowiem przez trzy miejsca upamiętniające wydarzenia z lat 1863-1864. Poniżej Krzemionek mijamy miejsce zwane Jeziórkiem, znane z bitwy stoczonej 5 maja 1863 r. przez płk. Dionizego Czachowskiego z oddziałami rosyjskimi. Miejsce bitwy upamiętnia piaskowcowa płyta. Natomiast przy trasie Ostrowiec Świętokrzyski – Bałtów znajduje się pomnik w postaci głazu narzutowego, na którym widnieje żeliwna tablica z napisem: "Miejsce walk powstańczych 1863 r.", umieszczona przez Patrona Oddziału PTTK Ostrowiec Świętokrzyski – Stanisława Jeżewskiego. W Sudole mijamy kamienną płytą z mało czytelnym napisem, także upamiętniającą wydarzenia Powstania Styczniowego.

Od Koszar (dzielnica peryferyjna Ostrowca Świętokrzyskiego) szlak prowadzi drogami asfaltowymi i chodnikiem charakterystycznym dla infrastruktury miejskiej. Szlak prowadzi ulicami Bałtowską, Siennieńską, Rynkiem, Kościelną, Aleją 3 Maja, Chmielną i Żabią. Na dworcu PKS przy ulicy Żabiej znajduje się punkt początkowy/końcowy szlaku.

Ostrowiec Świętokrzyski to 65-tysięczne miasto powiatowe położone nad Kamienną. Powstanie miasta datuje się na rok 1597. Jednym z właścicieli Ostrowca był książę Janusz Ostrogski, którego godło znajduje się w herbie miasta. Dynamiczny rozwój w połowie XIX w. zawdzięcza powstaniu huty Klimkiewiczów, której przemysłowe tradycje kultywuje obecnie Huta Celsa-Ostrowiec. Ostrowiec Świętokrzyski leży na obszarze dawnej Ziemi Sandomierskiej historycznej Małopolski. W okresie międzywojennym Ostrowiec rozwijał się dzięki inwestycjom związanym z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego. W 1924 miasto znacznie poszerzyło swoje granice i zostało wydzielone z powiatowego związku samorządowego powiatu opatowskiego. W chwili wybuchu II wojny światowej Ostrowiec liczył około 30 tysięcy mieszkańców. Do najcenniejszych obiektów miasta należą:

Kolegiata pw. św. Michała Archanioła z początku XVII w. Rozbudowywana i przebudowywana w latach 1924–1938 w stylu neobarokowym. Pierwszą świątynię w tym miejscu, konsekrowaną w 1614 roku, ufundował książę Janusz Ostrogski. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, obecny eklektyczny wygląd zawdzięcza architektowi Stefanowi Szyllerowi.

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w dzielnicy Denków wybudowany w 1700 r. w stylu barokowym, a następnie rozbudowany w 1904. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z 1806 roku.

Zespół Pałacowo-Parkowy w dzielnicy Częstocice z dawnym pałacem hrabiów Wielopolskich z lat 1887–1899 obecnie Muzeum Historyczno-Archeologiczne. 

Pałac myśliwski hrabiów Wielopolskich przy ulicy Kuźnia, obecnie hotel „Pałac Tarnowskich”.

Drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Sandomierskiej, wybudowany w stylu zakopiańskim, w 1932 r. według projektu Tadeusza Rekwirowicza.

Dawny zajazd pocztowy z przełomu XVIII i XIX w. przy ulicy Szerokiej.

Gmach poczty na Alei 3 Maja, wybudowany w latach 1925–1927 zaprojektowany przez architekta Witolda Minkiewicza.

Budynek dawnej ubezpieczalni społecznej z 1931 przy ulicy Focha.

Dworzec kolejowy z końca XIX w.

Figura św. Floriana z 1776 r. na placu św. Floriana.

Kaplica cmentarna rodziny Pietrzykowskich z 1880 r., na cmentarzu parafialnym, ul. Denkowska.

Browar Saskich, zbudowany w 1908 r., obecnie siedziba Miejskiego Centrum Kultury i Biura Wystaw Artystycznych.

Rynek jako dawny układ urbanistyczny z dużym czworobocznym rynkiem i układem ulic. Zabudowa pochodzi częściowo z drugiej połowy XIX wieku. Pomnik w kształcie zerwanej pętli autorstwa Beaty Karaś upamiętnia egzekucję 30 mieszkańców miasta powieszonych przez Niemców 30 września 1942 r.

Szlak rozpoczyna się w Krzemionkach na wysokości parkingu, tuż przy drodze Ostrowiec Świętokrzyski – Bałtów. Trasa kończy się na  Dworcu PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Początek szlaku nie jest oznaczony (pierwszy znak pojawia się ok. 150 m od początku szlaku). Koniec szlaku jest oznakowany zgodnie z Instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK, tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku (żółty).

Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku    

Przystanek autobusowy w Krzemionkach – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” (UNESCO) 0,5 km – Miejsce Pamięci Bitwy pod Jeziorkiem 1863 r. 1,9 km – Droga nr 754, Miejsce Pamięci Powstania Styczniowego 3,8 km – Miejsce Pamięci Powstania Styczniowego w Sudole 4,4 km – Rozejście szlaków żółtego i niebieskiego 5,6 km – Droga nr 754 7,6 km – Ostrowiec Świętokrzyski:  Ostrowiecki Browar Kultury  11,8 km – Rynek 12,3 km – Kolegiata św. Michała Archanioła 12,5 km – Dworzec autobusowy 13,3 km

Zarządca szlaku

Oddział Świętokrzyski PTTK
im. St. Jeżewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim    
tel. 41 265 25 24
www.jezewski.ostrowiec.pttk.pl
poczta@jezewski.ostrowiec.pttk.pl

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...