W pobliżu rynku na okazałym wzgórzu wznosi się kolegiata pw. św. Michała Archanioła.
Kościół wzniesiono jako pierwszy na terenie obecnego Ostrowca w 1614 r. staraniem Janusza Ostrogskiego. Funkcjonowała tu parafia oraz przytułek szpitalny dla ubogich. Teren wokół służył za cmentarz.
Świątyni nie ominęły zniszczenia, jakie niosły ze sobą XVII-wieczne wojny ze Szwecją. Szybko ją jednak odbudowano i już w latach 70. tego samego stulecia konsekrowano. Znaczna rozbudowa nadająca ostateczny kształt bryle świątyni miała miejsce w okresie międzywojennym. Podniesiono i wydłużono wtedy nawę środkową, dobudowano nawy boczne i wzniesiono wieżę, która stanowi najbardziej charakterystyczny element kościoła.
Zwiedzając wnętrze zwróć uwagę na przepiękną kratę, którą wykonano w lokalnych Zakładach Ostrowieckich. Kościół to miejsce, w którym żywa jest pamięć o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej - znajdziesz tu wiele tablic pamiątkowych poświęconych poległym żołnierzom, powstańcom i zwykłym mieszkańcom Ostrowca. Kościół znany jest jako "kolegiata", jednak rangę tę uzyskał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2000 r. W 1918 świątynia gościła Achillesa Rattiego, który odprawił tu mszę jako wizytator papieski. Rok później postać ta znana była na całym świecie jako Pius XI.