Układ Ostrowca Świętokrzyskiego to ciekawy przykład miasta, do którego przyłączono inne, tworzące zamkniętą urbanistyczną całość, miejscowości.
Od rynku na planie zbliżonym do prostokąta odbiegają ulice tworzące wraz z placem układ urbanistyczny. Zabudowa ostrowieckiego rynku była przede wszystkim drewniana i nie zachowała się do naszych czasów.
Najstarsze budynki znajdziesz na północnej pierzei rynku (od strony ulicy Nowej), gdzie zachowały się kamienice z XIX stulecia. W ich bryle rozpoznasz charakterystyczne, wysokie sienie przejazdowe.
Obecnie atrakcją zrewitalizowanego rynku jest fontanna, która jest częstym miejscem spotkań mieszkańców. O tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej przypomina obelisk. Upamiętnia on wykonaną przez Niemców egzekucję na mieszkańcach miasta 30 września 1942.
Warto wiedzieć, że ostrowiecki rynek główny to nie jedyny plac pełniący w historii tę funkcję. Rynek znajdziesz też na przykład w Denkowie - obecnie ostrowieckim osiedlu. Wynika to z faktu, że 1954 do Ostrowca przyłączono aż 10 sąsiadujących z nim osad z własnym układem urbanistycznym.