Wokół Opatowa

dystans (km) wysokość m n.p.m.
rowerowy, czerwony
29,3 km
↗ 308 m
↘ 308 m
A Opatów Rynek
B Opatów Rynek

Jeden z trzech szlaków rowerowych w okolicach Opatowa. Trasa szlaku jest bardzo malownicza. Prowadzi w całości mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi głównie wśród pól uprawnych. Uroków trasie dodają liczne długie zjazdy. Niestety trzeba się też w kilku miejscach piąć mozolnie pod górę. Z trasy roztaczają się rozległe widoki na Święty Krzyż i Pasmo Jeleniowskie. W kilku miejscach trasa przekracza charakterystyczne dla Wyżyny Sandomierskiej wąwozy lessowe.

Z uwagi na przebieg drogami publicznymi oraz różnicę poziomów raczej nie nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Na szlaku nie brakuje ciekawych obiektów. Wycieczka zaczyna się i kończy w Opatowie. Miasto leżało niegdyś na bursztynowym szlaku. O jego świetności za czasów kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego świadczą liczne zachowane zabytki architektury. Kolegiata p.w. Św. Marcina uchodzi za jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Wzniesiona w XII w. do dziś zachowała swój romański charakter. Do naszych czasów można podziwiać dwie wieże z okienkami, tzw. biforiami oraz fryzowe dekoracje. Na szczególna uwagę zasługują umieszczone w lewej nawie transeptu nagrobki rodziny Szydłowieckich z ciekawą płaskorzeźbą z brązu tzw. Lamentem Opatowskim.

Brama Warszawska to jedna z czterech bram miejskich wzniesionych w XVI w. przez Krzysztofa Szydłowieckiego. Jest to renesansowa budowla o jednej kondygnacji z ciosów kamiennych.

Na rynku stoi przysadzisty ratusz z przełomu XVI/XVII w.

Podziemna Trasa Turystyczna to jedna z większych atrakcji turystycznych Opatowa. Prowadzi przez niegdysiejsze piwnice kamienic znajdujących się na rynku. Trasa ma 400 m długości i 14 m głębokości.

Położony nieco na uboczu Klasztor Bernardynów i kościół p.w. Wniebowzięcia NMP stanowi przykład architektury późnobarokowej, zaś wnętrze ma charakter rokokowy. Ściany i sklepienia przykryte są polichromią.

Kościół p.w. Św. Idziego w Ptakanowie został zbudowany z piaskowca na przełomie XIV/XV w. Jest to świątynia orientowana, murowana z ciosów, przykryta dwuspadowym dachem. Kościół otacza mur obronny z basztami i bastionami pochodzącymi z końca XVI w. Przy kościele stoi zabytkowa plebania.

We wsi Wszechświęte znajduje się Kościół p.w. Wszystkich Świętych . Kościół został zbudowany z kamienia ciosanego w stylu gotyckim. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z ostatniej ćwierci XVIII w. oraz późnobarokowe rzeźby świętych i obrazy w ołtarzach bocznych (Świętej Trójca, Madonna z Dzieciątkiem). W 1882 r. kościół został spalony, następnie odbudowany i uroczyście poświęcony. W miejscowym kościele ochrzczony został znakomity polski pisarz Witold Gombrowicz. Obok kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz z nagrobkami z XIX i XX w.

W Małoszycach w 1904 r. w nieistniającym już dworze przyszedł na świat Witold Gombrowicz . Tutaj też spędził swoje lata dzieciństwa. Dworek należał do majątku ojca pisarza – Jana, który pełnił na początku XX w. funkcję dyrektora zakładów żelaznych w Bodzechowie. Przez późniejszych kilka lat przyjeżdżał tu jeszcze na wakacje. W 1938 roku majątek został sprzedany, a drewniany dworek rozebrano. Niedaleko miejsca w którym urodził się Witold Gombrowicz,  znajduje się pomnik upamiętniający  miejsce urodzenia tego wybitnego polskiego powieściopisarza. Tuż obok jest tablica informacyjna z jego życiorysem.

 

Kilometraż:

Rynek w Opatowie – Podole 4,6 km – Małoszyce 7,8 km – Wszechświęte 11,3 km – Jacentów 15,6 km – Ruszków 19,4 km  – Sadowie 20,1 km – Zochcinek 25,9 km – Rynek w Opatowie 29,4 km

 

Nawierzchnia:

Asfaltowa – 29,1km/99%

Brukowa – 0,3km/1%

 

Administrator szlaku:

Urząd Miasta w Opatowie

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...