To, co kiedyś mogło doprowadzić do tragedii, dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Po II wojnie światowej niektóre budynki Opatowa zaczęły niebezpiecznie osiadać i zapadać się, zagrażając życiu przechodniów i mieszkańców.
Przyczyną tego stanu rzeczy były piwnice, które opatowscy kupcy wydrążyli przed wiekami, by składować w nich drogocenne towary - wśród nich przyprawy korzenne, wino, piwo, futra czy sól. W XVI stuleciu, w otoczonym przez Krzysztofa Szydłowieckiego murami obronnymi mieście, brakowało przestrzeni magazynowej.
Kupcy, chcąc jak najbardziej skorzystać z położenia miasta przy ważnych szlakach handlowych, drążyli coraz głębiej, tworząc nawet trzypoziomowe podziemne miasto. W latach 70. XX w. podjęto ogromny wysiłek, by odpowiednio zabezpieczyć piwnice i uratować budynki na powierzchni ziemi.
Pomogła w tym metoda opracowana przez profesora Zbigniewa Strzeleckiego i ciężka praca śląskich górników. Obecnie turyści zwiedzają podziemną trasę turystyczną o długości ok. 500 metrów. Składa się ona z 48 piwnic i tuneli i prowadzi przez 3 poziomy. Najniżej położona piwnica znajduje się 14,5 metra pod powierzchnią rynku. Podczas zwiedzania za sprawą multimedialnej wystawy "Złoty wiek Opatowa" poznasz miasto z czasów świetności.
Miejsce znajduje się na szlakach
Architektury Obronnej
43,7 km
Gołoszyce PKS - Dwikozy BUS
48,1 km
13:30 h
Opatów ul. Sempołowskiej - Opatów Centrum Kultury
29,0 km
Ostrowiec Świętokrzyski ul. Kolejowa - Ujazd Zamek Krzyżtopór
58,5 km
Ujazd Zamek Krzyżtopór - Ujazd Zamek Krzyżtopór
39,5 km
Wokół Opatowa
29,3 km
Zalew Cedzyna - Opatów Rynek
81,8 km