Jeden z trzech szlaków rowerowych w okolicach Opatowa. Szlak tworzy zamkniętą pętle, której początek i koniec szlaku ma miejsce w Opatowie. Oprócz Opatowa ciekawym tłem do przejażdżki są ruiny zamków w Międzygórzu i Tudorowie. Osobliwością szlaku jest pięknie położona Winnica w Malicach Kościelnych oraz źródełko bł. Wicentego Kadłubka w Karwowie, miejscu jego urodzin.
Szlak prowadzi w całości mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi głównie wśród pól uprawnych. Na trasie kilka dłuższych podjazdów. Szlak jest pofałdowany.
Z uwagi na przebieg drogami publicznymi oraz różnicę poziomów raczej nie nadaje się dla rodzin z dziećmi.
Na szlaku nie brakuje ciekawych obiektów. Wycieczka zaczyna się i kończy w Opatowie. Miasto leżało niegdyś na bursztynowym szlaku. O jego świetności za czasów kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego świadczą liczne zachowane zabytki architektury. Kolegiata p.w. Św. Marcina uchodzi za jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Wzniesiona w XII w. do dziś zachowała swój romański charakter. Do naszych czasów można podziwiać dwie wieże z okienkami, tzw. biforiami oraz fryzowe dekoracje. Na szczególna uwagę zasługują umieszczone w lewej nawie transeptu nagrobki rodziny Szydłowieckich z ciekawą płaskorzeźbą z brązu tzw. Lamentem Opatowskim.
Brama Warszawska to jedna z czterech bram miejskich wzniesionych w XVI w. przez Krzysztofa Szydłowieckiego. Jest to renesansowa budowla o jednej kondygnacji z ciosów kamiennych.
Na rynku stoi przysadzisty ratusz z przełomu XVI/XVII w.
Podziemna Trasa Turystyczna to jedna z większych atrakcji turystycznych Opatowa. Prowadzi przez niegdysiejsze piwnice kamienic znajdujących się na rynku. Trasa ma 400 m długości i 14 m głębokości.
Położony nieco na uboczu Klasztor Bernardynów i kościół p.w. Wniebowzięcia NMP stanowi przykład architektury późnobarokowej, zaś wnętrze ma charakter rokokowy. Ściany i sklepienia przykryte są polichromią.
Karwów. Miejscowość uchodzi za miejsce urodzenia bł. Wincentego Kadłubka. Dziejopisarz był kanonikiem oraz prepozytem kolegiaty sandomierskiej. Po dziesięciu latach zrzekł się godności biskupiej i przywdział habit cysterski. We wsi znajduje się pomnik nieopodal którego bije źródełko nazwane jego imieniem.
Ruiny zamku w Tudorowie. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1371 r. W XVI wieku stał się własnością Szydłowieckich. Zachowała się wysoka wieża oraz fragmenty mostu zwodzonego. Zachowane w wieży otwory to strzelnice i fragment ostrołukowego okna w części zachodniej.
Średniowieczna warownia królewska w Międzygórzu, od XIV w. własność rodu Zaklików. Ostatni właściciele, Oleśniccy, przebudowali zamek na renesansową rezydencję. Po potopie szwedzkim zachowały się jedynie fragmenty ścian i murów przyziemia.
Opuszczony typowy „dwór polski”, wzbogacony o ciekawy barokowy przedsionek w Nikisiałce Małej.
Kilometraż:
Opatów (ul. Stefanii Sempołowskiej) – Niksiałka Duża 5,9 km – Nikisiałka Mała 8,0 km – Malice Kościelne 10,5 km – Słabuszewice 12,4 km – Międzygórz 14,6 km – Żurawniki 18,3 km – Tudorów 24,2 km – Okalina 26,5 km – Opatów
(ul. Partyzantów) 28,9 km
Nawierzchnia:
Asfaltowa – 28,9km/100%
Administrator szlaku:
Urząd Miasta w Opatowie