Szlak rowerowy w dużej części przebiega przez leśne drogi asfaltowe, dzięki czemu rowerzysta nie jest narażony na ruch samochodowy. Szlak wymagający, z uwagi na liczne podjazd i zjazdy. Bardzo atrakcyjny krajobrazowo i przyjemny do jazdy rowerem z uwagi na rodzaj nawierzchni.
Po wyjeździe ze Skarżyska szlak prowadzi na Brzask, gdzie znajduje się miejsce pamięci pomordowanych w masowej egzekucji 760 polskich patriotów 29.06.1940r. Dalej szlak prowadzi obszar leśny przy linii rez. Cisów do rez. Dalejów, który został utworzony w 1978r. mając na celu ochronę naturalnego wielogatunkowego drzewostanu z modrzewiem europejskim w odmianie polskiej. Jadąc tym odcinkiem szlaku można podziwiać pozostałości Puszczy Świętokrzyskiej, gdzie wiek drzewostanów oceniany jest na 80-150 lat. Szlak prowadzi przez mniejsze miejscowości takie jak Zbrojów, Płaczków i prowadzi do Mroczkowa, gdzie napotkamy na zachowane do dziś zarysy zabudowy hydrotechnicznej zakładu wielkopiecowego z XVIII w. W Mroczkowie znajduje się kościół parafialny Św. Rocha wzniesiony po 1820r. i zbudowany z bali modrzewiowych
o konstrukcji zrębowej, kryty gontem. Wewnątrz zachowany został późnobarokowy ołtarz główny z obrazami św. Rocha i św. Barbary z XIX w. W latach 2007-2008 r. kościół został odremontowany. Przy kościele usytuowana jest drewniana dzwonnica i kamienny krzyż. Na terenie wsi znajdują się 3 tradycyjne, drewniane domy mieszkalne z początku XX w., pod opieką konserwatora.
Znaki szlaku kierują dalej do miejscowości Rędocin - wieś, w wieku XX wieś zasłynęła z rękodzielnictwa ceramicznego bazującego na złożach miejscowej gliny. W latach 80 i 90 XX w. mówiło się, że „w Rędocinie w co drugim domu się pali", co związane było z wypalaniem przez mieszkańców garnków, ceramiki użytkowej, dekoracyjnej i rzeźby fuguralnej. Rędocin jest miejscowością o długoletnich tradycjach garncarskich. Do dziś mieszka i tworzy kilku ludowych garncarzy, których prace znane są w kraju i zagranicą. Między miejscowościami Borki a Antoniów bierze początek rzeka Kamienna, która wpada do rzeki Wisły. W miejscu tym posadowiony został głaz z tablicą pamiątkową ufundowany przez Lasy Państwowe Nadleśnictwa Stąporków w Stąporkowie.
Szlak prowadzi dalej do miejscowości Antoniów wsi leżącej przy Rezerwacie Leśnym Podlesie. Stąd przepiękny widok w kierunku wschodnim na górę Romanów, a w oddali na pasmo z Górą Altaną, najwyższym wzniesieniem w województwie mazowieckim. Szlak w dalszej części przez atrakcyjne leśne ścieżki prowadzi do Podosiny osiedla Skarżyska – Kamiennej, następnie przez Borki z zabudową podmiejską i ścieżką rowerową szlak dociera do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej sanktuarium będącego repliką słynnej wileńskiej Ostrej Bramy.
Ksiądz biskup Edward Materski, ordynariusz diecezji radomskiej, a z pochodzenia wilnianin, przechowywał w pamięci fragmenty swojego dzieciństwa związanego z ostrobramskim sanktuarium i modlitwami do cudownego obrazu Matki Miłosierdzia. Za namową innych tęskniących za ojczyzną wilnian, rozpoczął budowę skarżyskiej świątyni. Prace rozpoczęto wbiciem symbolicznej pierwszej łopaty 31 maja 1988 roku. Ponad rok później, gdy replika ostrej bramy stoi już w Skarżysku, ma miejsce intronizacja obrazu Matki Miłosierdzia. Istnienie sanktuarium wzniesionego "modlitwą, pracą i ofiarą" datuje się zatem od października 1989 r. Obecnie sanktuarium to bardzo ważne miejsce na mapie świętokrzyskich miejsc mocy. Tematem przewodnim ich rozmyślań jest miłosierdzie, które obecne jest w zgromadzonych w podniesionym w 2014 r. do rangi Bazyliki Mniejszej kościele. Przy sanktuarium działa centrum obsługi ruchu pątniczego. Grupy pielgrzymów mogą liczyć tu na nocleg i całodzienne wyżywienie. Szlak kończy się w tym samym miejscu stanowiąc tym samym pętle i świetną okazje do całodniowej wycieczki rowerowej, pozostawiając samochód na parkingu obok Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej.
Kilometraż:
Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej – Brzask 5,4 km – Bliżyn 8,5 km – Rezerwat przyrody „Dalejów” 19,6 km – Zbrojów 23,7 km – Płaczków 26,7 km – Mroczków 27,9 km – Rędocin 32 km – Borki 33,5 km – Źródła rzeki Kamiennej 34,8 km – Antoniów 37,2 km – Huta 39,3 km - Hucisko 43 km – Skarżysko-Książęce 55,2 km – Sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej 61,3 km – Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamienna 62,7 km
Nawierzchnia:
Droga asfaltowa: 39,15 km /62,4%
Droga szutrowa: 18,42 km / 29,37%
Droga gruntowa leśna: 3,39 km / 5,4%
Drogi inne (ścieżka rowerowa): 1,57 km / 2,5%
Droga betonowa/płytowa: 0,17 km / 0,27%
Administrator szlaku:
Oddział Miejski PTTK Skarżysko – Kamienna
Juliusz Słowackiego 25, 26-110 Skarżysko Kamienna, tel. 509 246 615