Leżący nad rzeką Wisłą Sandomierz, usytuowany jest na malowniczych siedmiu wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami, stąd często nazywany jest „małym Rzymem”.
Sandomierz szczyci się okazałą, oryginalną zabudową architektoniczną, której sercem jest wpisane do rejestru zabytków Stare Miasto – jedno z najpiękniejszych w Polsce, z fragmentami murów średniowiecznych oraz Bramą Opatowską z XIV wieku. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą panoramę miasta i okolic.
Centralnym punktem Starówki jest Rynek, który okalają mieszczańskie kamienice o ogromnej wartości historycznej. W ich piwnicach, spiżarniach i lochach wytyczono Podziemną Trasę Turystyczną, która rozpoczyna się w domu Oleśnickich. Perłą architektury jest Ratusz zwieńczony renesansową attyką, na jego parterze mieści się dział historyczny Muzeum Okręgowego, na piętrze Sala Ślubów, w podziemiach Lapidarium.
W sandomierskiej gotyckiej Katedrze p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w skarbcu przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz przywilej II lokacji miasta z 1286 roku. W prezbiterium świątyni znajdują się freski bizantyjsko-ruskie z poł. XV wieku ufundowane przez Władysława Jagiełłę. Ołtarze i portale katedry wykonane są z czarnego marmuru, a ozdobione marmurem różowym. Ściany naw bocznych zdobią malowidła przedstawiające okrutne losy pierwszych chrześcijańskich męczenników.
Kolejny nieodzowny element sandomierskiej wycieczki to Zamek Kazimierzowski, dawna siedziba władców Polski, XIII-wieczny kościół św. Jakuba oraz Dom Długosza – obecnie siedziba Muzeum Diecezjalnego. Wytchnienie od codziennego zgiełku daje Wąwóz Królowej Jadwigi, w którym zobaczyć można oryginalnie ukształtowane na powierzchni korzenie starych drzew. Warto wspomnieć, iż w najpiękniejszych zakątkach Sandomierza, od 2008 roku, rozgrywana jest akcja telewizyjnego serialu „Ojciec Mateusz” z Arturem Żmijewskim w roli głównej.