Szlak z Łagowa do Nowej Słupi to idealna propozycja na jednodniową wycieczkę, niewymagającym terenem. Niewielka liczba wzniesień powoduje, że szlak doskonale nadaje się na spacer dla rodzin z dziećmi. Szlak poprowadzony został w taki sposób, że niemal na całej długości unika ruchliwych dróg.
Trasa szlaku w pierwszej jego części wiedzie częściowo wzdłuż rzeki Łagowicy, aby następnie wkracza w piękne tereny leśne Pasma Bielińskiego zwane Wałem Małacentowskim. Szlak kończy swój bieg w miejscowości Nowa Słupia, która stanowi jedną z głównych ośrodków ruchu turystycznego w Górach Świętokrzyskich z racji położonego nieopodal Klasztoru na Św. Krzyżu. Nowa Słupia stanowi również bramę do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pobyt w tej części Gór Świętokrzyskich warto zaplanować w okresie wakacji, kiedy to odbywa się tutaj sztandarowa impreza turystyczna regionu tj. Dymarki Świętokrzyskie. W 2021 r. po dłuższej przerwie spowodowanej remontem, działalność wznowiło Muzeum Starożytnego Hutnictwa. To nowoczesny obiekt multimedialny, popularyzujący dawny ośrodek produkcji żelaza, odkryty podczas szeroko zakrojonych badań archeologicznych. Miłośników geologii z pewnością zainteresuje położona nieopodal Łagowa, owiana legendami Jaskinia Zbójecka.
Szlak rozpoczyna się na Rynku w Łagowie obok przystanku autobusowego, a kończy na Rynku w Nowej Słupi. Zarówno początek jak i koniec szlaku są łatwe do zlokalizowania. Oznakowane zostały zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku (zielony).
Kilometraż wg. ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku
Rynek w Łagowie, przystanek autobusowy – Wał Małacentowski 6,7 km – Kobyla Góra 10,2 km – Rynek w Nowej Słupi, przystanek autobusowy – 14,2 km
Zarządca szlaku
Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach
ul. Sienkiewicza 29
25-007 Kielce
www.pttkkielce.pl
biuro@pttkkielce.pl