Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi z Centrum Kulturowo-Archeologicznym

ul. Świętokrzyska 59A, 26-006 Nowa Słupia
50°51'40"N 21°04'56"E (50.861117, 21.082233)

Zazwyczaj jest tak, że cenne eksponaty przewożone są do muzeów. W przypadku muzeum w Nowej Słupi stało się inaczej - budynek powstał w miejscu stanowiska archeologicznego, na którym odnaleziono pozostałości piecowiska - miejsca pracy starożytnych hutników.

Historia Muzeum w Nowej Słupi sięga lat 60. XX wieku - wtedy to po raz pierwszy otwarte zostało dla publiczności. Od 2021 roku goście Muzeum wędrują przez zupełnie nową, pełną multimediów, światła i dźwięku ekspozycję poznając Góry Świętokrzyskie z pierwszych wieków naszej ery.

Aby dobrze zrozumieć proces starożytnej produkcji żelaza, w kinie 3D poznasz historię tego pierwiastka. Dowiesz się też, w jaki sposób znalazł się na terenie Gór Świętokrzyskich,

Kolejne sale prezentują najstarsze znane nam dzieje metalurgii oraz dwa przenikające się w pierwszych wiekach naszej ery środowiska: świat starożytnego Rzymu oraz świat zamieszkujących dzisiejsze Góry Świętokrzyskie barbarzyńców.

To właśnie ten tajemniczy, nieznany z nazwy lud opanował trudną sztukę produkcji żelaza w prymitywnych, jednorazowych piecach nazywanych dymarkami. Odkryte przez archeologów pozostałości piecowiska stanowią najcenniejszy eksponat i najważniejsze miejsce w całym Muzeum.

Co wiemy o tej technice pozyskiwania żelaza? Czym różniła się ona od sztuki prezentowanej przez inne ludy Europy? Co wiemy obecnie o starożytnym hutnictwie? Tego również dowiesz się na muzealnej ekspozycji.

Uzupełnieniem Muzeum jest Centrum Kulturowo-Archeologiczne. To wykonana zgodnie z wynikami badań archeologicznych rekonstrukcja osady z pierwszych wieków naszej ery.

Zobaczysz tu, w jakich warunkach żyli starożytni hutnicy. Zajrzysz do warsztatu kowala, garncarza czy właśnie hutnika.W Centrum weźmiesz udział w interaktywnych pokazach i warsztatach.

W sierpniu w okolicach Muzeum już od ponad 50. lat organizowany jest największy w regionie piknik historyczny “Dymarki Świętokrzyskie”. Do Nowej Słupi zjeżdżają się grupy rekonstrukcyjne z Polski i Europy. Dzięki pasjonatom możesz jeszcze mocniej doświadczyć warunków życia barbarzyńców i rzymskich legionistów w pierwszych wiekach naszej ery. Głównym punktem programu jest jednak zgodna ze stanem badań archeologicznych próba odtworzenia procesu produkcji żelaza w piecu dymarskim.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...