Wśród gęstych, zdawałoby się nieprzebytych lasów siekierzyńskich znajduje się rezerwat, w którym przyroda ustępuje miejsca burzliwej historii z czasów II wojny światowej.
Rezerwat obejmuje zachodnie zbocze niewielkiego wzniesienia Wykus (326 m n.p.m.).
Samo miejsce jest pagórkowate, poprzecinane wąwozami. Dnem jednego z nich płynie rzeka Lubianka. Drzewa, które dziś tu znajdziesz mają w większości od 70 do 100 lat. Gdzieniegdzie spotkasz sosny, które rosną tu już ponad 100, a niektóre nawet 140 lat. Leśne ścieżki prowadzą na polanę Wykus, która w historii II wojny światowej zapisała się jako “leśna twierdza partyzancka”. To właśnie tutaj w czasie II wojny światowej koncentrowali się bowiem żołnierze Armii Krajowej dowodzeni przez Jana Ponurego “Piwnika” i Eugeniusza Kaszyńskiego “Nurta”.
Na Wykusie we wrześniu 1957 odsłonięto kapliczkę Matki Bożej Bolesnej upamiętniającą poległych w Puszczy Świętokrzyskiej partyzantów. Początkowo stała tu tylko kapliczka, później pojawił się mur, orły oraz tabliczki z nazwiskami poległych w czasie II wojnie światowej żołnierzy oraz zmarłych już po 1945 roku kombatantów, członków oddziałów spod znaku "Ponurego" i "Nurta". Monument z czerwonego piaskowca to krypta grobowa samego Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta", który w 1994 r. spoczął, zgodnie ze swoim życzeniem na polanie Wykus. W lasach siekierzyńskich wokół Wykusu rozsiane są mogiły żołnierzy poległych podczas walki w 1943 roku oraz liczne miejsca pamięci. Prowadzi do nich partyzancka droga krzyżowa, której stacje symbolizują partyzanckie mogiły.
Miejsce znajduje się na szlakach
im. Edwarda Wołoszyna
45,6 km
13:15 h
Na Wykus (Czas w Las)
34,5 km
3:00 h
Nowa Droga - Zuzelanka
3,90 km
Starachowice Muzeum - Michniów
24,4 km
7:00 h
Wokół Starachowic - czerwony
61,5 km
Wykus - Skarżysko-Kamienna MCK
22,0 km
6:15 h